5G – sieć przyszłości

2020 rok to przewidywana data udostępnienia sieci 5G. Czy oznacza to koniec internetu mobilnego, jaki znamy? Świat technologii czeka na kolejną rewolucję, która ma przynieść znaczne przyspieszenie transmisji danych, a także być początkiem tak zwanego internetu rzeczy. Trudno uwierzyć, że jeszcze kilkanaście lat temu przez sieć komórkową można było wysłać jedynie maila i to w dodatku bez załącznika.

Debiut internetu mobilnego

Początek internetu w komórkach to duże limity i małe prędkości. Korzystanie z sieci w telefonach sprowadzało się do sprawdzania skrzynki pocztowej i przeglądania stron, co i tak w błyskawiczny sposób wyczerpywało dostępny pakiet danych. Słuchanie muzyki czy oglądanie filmów z YouTuba na ekranie telefonu pozostawało w świecie marzeń. Poprawę sytuacji przyniosła sieć 3G, łagodząca ostre ograniczenia przesyłania danych, a następnie używana obecnie 4G – ponad tysiąc razy szybsza niż na samym starcie działania internetu mobilnego. Wkrótce jednak nawet ona przestanie nadążać za wymaganiami współczesnej technologii.

Apetyt na internet

Od czasu pierwszego iPhone’a wzrósł nasz apetyt na treści cyfrowe . Dziś standardem stało się korzystanie z Facebooka czy YouTuba za pomocą telefonu. Co więcej, wiele aplikacji znacznie częściej otwieramy na smartfonie niż na innych urządzeniach. Warto jednak wiedzieć, że współcześnie internetu używają nie tylko ludzie, ale także maszyny. Od bankomatów, punktów płatności, samochodów elektronicznych po sprzęt AGD – zakres urządzeń podłączonych do sieci jest niezwykle szeroki. W związku ze stale zwiększającą się konsumpcją internetu sieć piątej generacji stanowi nie tyle możliwość, co konieczność. Nawet jeśli w tej chwili sieć 4G spełnia nasze oczekiwania, nie znamy potrzeb, jakie mogą pojawić się w przyszłości.

Sieć piątej generacji

Dzisiaj sprzęt, który kojarzymy z internetem mobilnym to przede wszystkim komputery, smartfony, tablety. W przyszłości do grona tak zwanych połączonych urządzeń dołączą samochody, sygnalizatory świetlne czy sprzęt medyczny. 5G to przede wszystkim nieznana wcześniej szybkość internetu. Podczas gdy sieć 4G osiąga 150 Mb/s, 5G przyspieszy do 20 Gb/s. Jednak prędkość to nie jedyny plus nowej technologii. Przewiduje się również, że dzięki 5G znacznie zwiększy się zasięg sieci – nawet o 1000 razy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że z internetu nowej generacji będzie korzystało znacznie więcej urządzeń niż obecnie. Dzisiaj sprzęt, który kojarzymy z internetem mobilnym to przede wszystkim komputery, smartfony, tablety. W przyszłości do grona tak zwanych połączonych urządzeń dołączą samochody, sygnalizatory świetlne czy sprzęt medyczny. Z takiej perspektywy internet, jaki znamy w tej chwili, to zaledwie początek. Być może w niedalekiej przyszłości będziemy wspominać obecny stan technologii z taką samą nostalgią, z jaką dzisiaj mówimy o połączeniach z siecią w czasach telefonów przed erą smartfonów.

Internet rzeczy

W jaki sposób sieć 5G zmieni nasze codzienne życie? Wyobraźmy sobie, że mleko znajdujące się w naszej lodówce traci swoją ważność. W przyszłości nie będziemy musieli w ogóle o tym pamiętać – urządzenie sterujące naszą lodówką połączy się z komputerem najbliższego sklepu i zamówi brakujący produkt. To tylko jeden z przykładów na to, jak może wyglądać nasza rzeczywistość, jeśli uda się wprowadzić w życie koncepcję IoT, czyli internetu rzeczy (ang. Internet of Things). Będzie to początek ery inteligentnych budynków, miast i różnego rodzaju systemów, przez co otoczenie człowieka stanie się interaktywnym środowiskiem, stale oferującym zasoby i usługi.

Kiedy nadejdzie rewolucja?

Komercyjne wdrożenie sieci 5G ma nastąpić w 2020 roku – właśnie wtedy do sieci będzie podłączonych 50 mld urządzeń. Tymczasem trwają testy sprawdzające działanie nowej technologii, które przeprowadzają również polscy inżynierowie. Kiedy będzie można spodziewać sieci 5G w naszym kraju?

„Wdrożenia LTE-Advanced, a następnie LTE-Advanced Pro będą przybliżały nas do pełnego wdrożenia 5G oferując m.in. coraz większe prędkości przesyłania danych i niższe poziomy opóźnień, co powinno napędzać rozwój nowych produktów i usług, w tym popularyzację IoT”.

Jakub Wróbel

Polska była jednym z pierwszych krajów, które wprowadziły usługę internetu LTE. Chociaż na pełne wdrożenie trzeba będzie poczekać, może okaże się miejscem, gdzie równie wcześnie pojawi się 5G.

5G – sieć przyszłości
Oceń ten post