75. urodziny Pierwszej Damy Starego Teatru

Już dziś, 21 stycznia 2014 roku swój okrągły jubileusz obchodzić będzie Anna Polony – polska aktorka i reżyserka teatralna. Jedna z najpopularniejszych postaci polskiej sceny kończy dziś 75 lat. W swoim ogromnym dorobku artystycznym stworzyła wiele zapadających w pamięć kreacji aktorskich i już od samego początku działalności scenicznej zyskała uznanie i sympatię widzów. Współpracowała z najbardziej znanymi nazwiskami sceny teatralnej, grała między innymi w spektaklach Swinarskiego, Grzegorzewskiego czy Wajdy. Swoją energią, żywiołowym temperamentem i niezwykłą wrażliwością zarażała także widzów małego i wielkiego ekranu. Również jej występy w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji to godne obejrzenia i zapamiętania kreacje aktorskie. Ale Anna Polony to nie tylko wybitna i zasłużona aktorka. Od 1974 roku czynnie współpracuje z polskimi szkołami aktorskimi. W swojej pracy dydaktycznej chętnie dzieli się swym doświadczeniem aktorskim z młodymi adeptami sceny teatralnej.

Ostatnie wydarzenia w krakowskim Narodowym Starym Teatrze z którym była związana przez ponad pięćdziesiąt lat swojej kariery, spowodowały że w ramach protestu zakończyła tak długą współpracę. Ale nie zamierza odchodzić na emeryturę. To dla niej nowy początek –  w Teatrze Słowackiego wcieli się w jedną z postaci spektaklu Arszeniku i starych koronek. Premiera już w marcu.

Głośny przewrót w Starym Teatrze, a także 55 jubileusz pracy wielkiej damy sceny polskiej sprawiły, że cały miesiąc styczeń należy do niej. Uhonorowaniem i podsumowaniem jej dotychczasowego dorobku jest seria Miesiąc z Anną Polony zaproponowana przez TVP Kultura. W każdy wtorek miesiąca stycznia można oglądać spektakle z jej udziałem. Wśród nich znalazła się między innymi słynna Lekcja Ionesco.

75. urodziny Pierwszej Damy Starego Teatru
Oceń ten post