ACEA: Europejczycy kupują mniej samochodów

Rejestracja nowych samochodów w Unii Europejskiej spadła o 1.7%, głównie przez gwałtowną zapaść sprzedaży we Francji i Włoszech.

Stowarzyszenie ACEA (ang. European Automobile Manufacturers’ Association czyli Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów), utworzone przez wiodących producentów samochodów w Europie, informuje, że w regionie sprzedano prawie 11.8 milionów samochodów, czyli 200,000 mniej niż w ubiegłym roku.

Zanotowany spadek jest jednakże mniejszy niż w roku poprzednim. 2012 rok był najgorszym od 18 lat w historii sektora motoryzacyjnego.

W 2013 roku sprzedaż samochodów we Włoszech spadła o 7.1%, a we Francji 5.7%.

W największych tarapatach jest francuski  PSA Peugeot Citroen, który znów zanotował spadek, tym razem na poziomie 8.4%. Tegorocznym francuskim szczęściarzem jest Renault – sprzedaż wzrosła o 4.4%. Włoski Fiat, który niedawno przejął trzeciego amerykańskiego producenta samochodów, Chryslera, zanotował 7.1-procentowy spadek.

Ucierpiały nawet Niemcy, najsilniejsze ekonomicznie państwo Europy – ogólna sprzedaż aut obniżyła się o 4.2%.

Dla kontrastu, przemysł samochodowy w Wielkiej Brytanii rozwijał się w tym roku bardzo prężnie, zaliczając imponujący 10.8-procentowy wzrost sprzedaży. Wpłynął na to dobre osiągi sprzedaży Jaguara Land Rovera, złotego dziecka indyjskiego Tata Motors.

Najlepiej poradziła sobie szwajcarska Mazda notując imponujący 16.1-procentowy wzrost sprzedaży.

Co ciekawe, w Polsce zarejestrowano 289.913 nowych samochodów, co przekłada się na 6.3-procentowy wzrost! Jak widać, jest to bardzo dobry wynik na tle Europy.

ACEA: Europejczycy kupują mniej samochodów
Oceń ten post