Antonio Meneses zagra w Poznaniu

Antonio Meneses urodził się w roku 1957 w Recife w Brazylii, w rodzinie o tradycjach muzycznych (ojciec jego był pierwszym waltornistą w Operze w Rio de Janeiro). Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 10 lat. Podczas tournée po Ameryce Południowej spotkał się ze sławnym wiolonczelistą Antonio Janigro, który zaproponował mu dalszą naukę gry na wiolonczeli w swoich klasach w Düsseldorfie i w Stuttgarcie.

W 1977 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie w Monachium, a w roku 1982 został uhonorowany I nagrodą i Złotym Medalem na Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Regularnie występuje z najbardziej znanymi orkiestrami, takimi jak: Orkiestra Filharmonii Berlińskiej (Riccardo Muti, Mariss Jansons), Londyńska Orkiestra Symfoniczna (Claudio Abbado, André Previn), Orkiestra Symfoniczna BBC (Andrew Davis), Królewska Orkiestra w Amsterdamie (Semion Byczkow, Herbert Blomstedt), Wiedeńska Orkiestra Symfoniczna, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Orkiestra Filharmonii Czeskiej (Gerd Albrecht), Moskiewska i Petersburska Orkiestra Symfoniczna (Juri Temirkanow), Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orkiestra Szwajcarii Romańskiej (Neeme Järvi), Bawarska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Filharmonii Nowojorskiej (Kurt Sanderling), Waszyngtońska Orkiestra Narodowa (zadebiutował w Waszyngtonie we wrześniu 1992 r. pod batutą Mścisława Rostropowicza), Orkiestra Symfoniczna w Buenos Aires i Orkiestra Symfoniczna NHK.

Jest gościem najważniejszych festiwali muzycznych, takich jak Festiwal Pablo Casalsa w Puerto Rico, festiwale w Salzburgu, Lucernie i Seattle, Wiener Festwochen, Berliner Festwochen, Praska Wiosna, Mostly Festival w Nowym Jorku (w sierpniu 1995 roku był tam jednym z solistów), ponadto gościł na francuskich spotkaniach muzycznych: Festiwalu Światosława Richtera oraz Festiwalu Vladimira Spivakova.

Regularnie wykonuje muzykę kameralną z takimi zespołami, jak Vermer Quartet (występował z tą formacją w Europie i Japonii), Amati Quartet, Carmina Quartet, był również wiolonczelistą w Casals Hall Quartet na tournée po Japonii. W sezonie 1998/99 dołączył do Beaux Arts Trio. Na recitalach występował również z Nelsonem Freire i Cristiną Ortiz.

Dokonał dwóch nagrań dla Deutsche Grammophon z Herbertem von Karajanem i Orkiestrą Filharmonii Berlińskiej. Nagrał również Koncert D’Alberta i dzieła Davida Popera z Orkiestrą Symfoniczną w Bazylei oraz 6 suit Jana Sebastiana Bacha dla Nippon Phonogram i Trio Czajkowskiego dla wytwórni EMI/Angel. W lipcu 1997 roku nagrał zaś trzy koncerty C. Ph. E. Bacha z Monachijską Orkiestrą Kameralną (bez dyrygenta). Planuje również nagrania nieznanych utworów Brucha, Dvořáka i Czajkowskiego.

Jest wykładowcą w Wyższej Szkole Muzycznej w Bazylei. Prowadzi również kursy mistrzowskie w Europie, Ameryce Północnej i Japonii. Artysta gra na instrumencie Matteo Goffrillera (1710).

Podczas poznańskiego koncertu zabrzmią ponadto: Allegro na orkiestrę symfoniczną Macieja Małeckiego oraz La Mer Claude’a Debussy`ego.

Koncert zostanie powtórzony 2 marca w w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Antonio Meneses zagra w Poznaniu
Oceń ten post