Bydgoskie Impresje Muzyczne rozpoczęte

Jak co roku impreza gromadzi młodzież uzdolnioną muzycznie z wielu regionów świata. W tym roku do Bydgoszczy zjechało 500 młodych artystów z sześciu krajów. Przyjechali wykonawcy z Białorusi,Serbi,Turcji, Węgier i Ukrainy.

Nowością tegorocznych Bydgoskich Impresji Muzycznych są proponowane przez organizatorów warsztaty. W ramach BIM prowadzone będą m.in. warsztaty folklorystyczne pod kierunkiem Elżbiety Kornaszewskiej, na co dzień szefowej Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bydgoskiej. Na nich to po dwie pary z każdego zespołu przygotowywać będą program taneczny na galę finałową. Ciekawostką jest, że będzie to taniec polski wykonywany w narodowych strojach.

Kolejną propozycją są warsztaty chóralne oraz odbywające się już po raz trzeci warsztaty big-bandowe. W Bydgoszczy odbędzie się 17 koncertów, z czego 3 konkursowe, na których uczestnicy walczyć będą o nagrodę Grand Prix MInisterstwa Edukacji Narodowej i Sportu, przyznawaną dla najlepszego zespołu XXVI Bydgoskich Impresji Muzycznych. W roku ubiegłym nagrodę tę otrzymał zespól folklorystyczny Doina z Rumunii. Drugą nagrodą, o którą walczyć będą uczestnicy Impresji, jest nagroda Ministerstwa Kultury za najlepsze wykonanie utworu Polskiego kompozytora. W roku 2002 triumfatorem w tej kategorii było Trio Jazzowe Piotrowski, Jasiński and Ułanowski pod kierownictwem Marka Piotrowskiego z Warszawy. Ciekawostką może być to, że od początku istnienia Bydgoskiego BIM-u przez deski sceniczne przewinęło się ponad 35000 uczestników.

Bydgoskie Impresje Muzyczne rozpoczęte
Oceń ten post