Ciągły wzrost cen paliw

Wzrosty cen paliw spędzają sen z powiek nie tylko prywatnym użytkownikom samochodów osobowych, ale także właścicielom firm, dla których nawet niewielkie wahania w tej kwestii mogą stanowić być albo nie być na określonym rynku. 2017 r. nie zapowiada się dobrze jeśli chodzi o ceny paliw. Każda firma, która posiada dużą flotę samochodową może mieć w związku z tym kłopoty. Szacuje się, że ceny paliw będą raczej rosły niż spadały. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy?

Przyczyny wzrostu cen paliw w 2017 r.

Ze względu na nadwyżkę ropy na rynku, ceny za baryłkę w ostatnich latach spadały. Był to spadek dość wyraźny, z około 100 dolarów za baryłkę, do nawet 30 dolarów za baryłkę w lutym 2016 r. W późniejszych miesiącach cena baryłki ropy ustabilizowała się na poziomie około 50 dolarów i prawdopodobnie nie byłoby w tym roku większych zmian, gdyby nie porozumienie zawarte pod koniec ubiegłego roku przez kraje OPEC, dotyczące ograniczenia wydobycia ropy naftowej. Gdy doda się do tego szacunki analityków dotyczące wzrostu kursu dolara do nawet 4,40 (będącego walutą, w której kupowana jest ropa naftowa), może się okazać, że do okresu wakacyjnego za popularną PB 95 będzie trzeba płacić 5,10 zł za litr, a za olej napędowy 5,00 zł za litr.

To tylko prognoza

Oczywiście ceny paliw mogą się kształtować w 2017 r. zupełnie inaczej. Są to jedynie analizy wykonywane przez ekonomistów na podstawie obserwacji światowych rynku. Określone wydarzenie, czy też decyzja przywódców jednego z najważniejszych państw, które handlują ropą naftową może sprawić, że dokonane wcześniej szacunki będzie można odłożyć na półkę.

Ciągły wzrost cen paliw
Oceń ten post