Co się dzieje z kursem złotego?

Każda osoba, która choć trochę interesuje się biznesem, ekonomią lub chociażby tym co dzieje się w kraju widzi, że kursy walut obcych zmieniają się bardzo niekorzystnie dla kupujących. A to z kolei oznacza, że kurs złotego traci w stosunku do innych walut. Dlaczego?

Co wpływa negatywnie na kurs złotego?

Zawirowania walutowe nie są niczym nowym, ale jeśli przypomnimy sobie, że w zeszłym roku euro kosztowało średnio 4,25 zł, a w tym jego cena podskoczyła nawet do 4,5 zł widzimy, iż polski nowy złoty zdecydowanie spada na wartości. Jedną z przyczyn, które spowodowały taką sytuację na rynku walut jest zmiana polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego. To doprowadziło do spekulacji, jakoby państwa nie ze strefy euro miałyby wpaść w problemy finansowe w wypadku, gdy EBC zacznie skupować obligacje państwowe. A jak wiadomo nie od dzisiaj takie spekulacje mogą się odbić negatywnie na kursie walut danego państwa.

Liczące się wskaźniki ekonomiczne

Na to, jak kształtuje się kurs złotego wpływają też krajowe wskaźniki ekonomiczne. Najważniejsze w tym momencie są dynamika PKB i inflacja. Za każdym razem, gdy Główny Urząd Statystyczny publikuje kwartalne wyniki na rynku walut coś się dzieje. Gdy wyniki są zaskakująco dobre- złotówka się umacnia, gdy zaś są poniżej oczekiwań – traci na wartości.

Także inflacja liczona dla państw członkowskich UE jest ważna. Jednak ogromny wpływ wywierają dane z USA takie jak Chicago PMI czy nawet dochody i wydatki Amerykanów. Odbija się to na stopach procentowych dyktowanych przez FED, a w efekcie na rynku walutowym na całym świecie.

Co się dzieje z kursem złotego?
Oceń ten post