Collegium Vocale z Gandawy i Philippe Herreweghe w Warszawie

Będzie to kolejny występ artystów z Gandawy w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Dwa lata temu, również w lutym, Collegium Vocale i Philippe Herreweghe wykonali tam Pasję według św. Jana i Wielką Mszę h-moll Jana Sebastiana Bacha.

Collegium Vocale zostało założone w Gandawie przez Philippe’a Herreweghe’a w 1970 roku. Zespół nagrał wielkie dzieła oratoryjne Bacha – Mszę h-moll, Oratorium na Boże Narodzenie, części mszalne oraz obie Pasje – we współpracy z La Chapelle Royale. Niejednokrotnie sięgał także po repertuar przedbachowski, przywracając świetność utworom z czasów po Sweelincka i Orlanda di Lasso.

Oba zespoły wykonywały wspólnie m.in. Motety Bacha, Nieszpory Monteverdiego, a także wielkie msze i oratoria epok późniejszych – Eliasza, Motety i Psalmy Mendelssohna, Mszę c-moll Mozarta, Mszę e-moll Brucknera.

Collegium Vocale brało udział we wszystkich ważnych europejskich festiwalach, a także w wielkim tournee po Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Izraelu i Japonii. Zespół występował również na scenach operowych, m.in. w Dydonie i Eneaszu Purcella w Theatre Royale de la Monnaie w Brukseli oraz w Armidzie Lully’ego w Theatre des Champs Elysees i Vlaamse Opera. Od 1993 roku zespół oraz jego założyciel noszą honorowy tytuł „Ambasadora kultury Flandrii”.

Orkiestra Barokowa z Freiburga dała pierwszy koncert w 1987 roku. Uznanie zyskała po koncercie w Filharmonii Berlińskiej w 1988 roku, międzynarodową sławę – po występie w amsterdamskim Concertgebouw. Zespół koncertował w europejskich metropoliach, południowej Azji, Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej. Nierzadko, zamiast dyrygenta, orkiestrę prowadzą od pierwszego pulpitu jej koncertmistrzowie – Gottfried von der Goltz i Petra Muellejans.

Począwszy od 1999 roku Freiburgska Orkiestra Barokowa organizuje cykliczne koncerty abonamentowe w Konzerthaus we Freiburgu, występuje też regularnie w Liederhalle w Stuttgarcie oraz w Filharmonii Berlińskiej. W 2000 roku, podczas wizyty państwowej prezydenta Niemiec w Izraelu i na jego zaproszenie, orkiestra koncertowała w Jerozolimie.

Collegium Vocale z Gandawy i Philippe Herreweghe w Warszawie
Oceń ten post