Czym do ślubu?

Pojazd do ślubu. Temat, który czasami powoduje konflikty wśród narzeczonych. O ile bowiem Pana Młodego średnio interesuje kolorystyka wystroju sali weselnej i liczba kwiatków w wiązance Panny Młodej, o tyle w kwestii pojazdu ślubnego nasi panowie mają już bardziej sprecyzowane oczekiwania.
Podczas gdy ona marzy o romantycznej bryczce lub samochodzie retro, on pragnie wywołać błysk zazdrości w oczach kolegów i przejechać się w dniu swojego wesela jakimś najnowszym cudem motoryzacji. Konflikt tragiczny? Niekoniecznie.
Warto przede wszystkim pomyśleć o tym, jaki pojazd będzie nie tylko pięknie wyglądał, ale również będzie praktyczny. Na co zwracać uwagę? Oto kilka porad.

Pojazdy ślubne- dziesięć przykazań

– Nie ufaj nigdy zdjęciom. Zobacz pojazd osobiście.
– Jeśli bierzesz ślub latem, wybierz bryczkę, kabriolet lub samochód z klimatyzacją. Ostatnia rzecz, jakiej potrzebujesz, to uczucie nieświeżości jeszcze przed wejściem do kościoła.
– Negocjuj stałą opłatę za wynajęcie auta na cały dzień, a nie opłatę za każdy kolejny kilometr czy każdą kolejną minutę. Tego dnia nie powinnaś zajmować się nerwowym liczeniem nadprogramowych kilometrów. W ten sposób zagwarantujesz sobie komfort i spokojną głowę.
– Podpisz umowę. Upewnij się, czy firma zagwarantuje Ci transport, gdy pojazd, który wybrałaś, utknie w korku lub zepsuje się.
– Ustal, a najlepiej zapisz w umowie, jak ma być ubrany kierowca. Nieraz słyszeliśmy mrożące krew w żyłach historie o kierowcach w dżinsach i podkoszulkach!
– Zadbaj, aby pojazd pasował stylem do całej oprawy Twojego ślubu i wesela. W szczególności zatem do sukni, ubrania Pana Młodego, dekoracji itp.
– Upewnij się, że bez kłopotu wejdziesz w sukni i welonie do auta. Bardzo często wielkie pojazdy mają zaskakująco małe wejście.
– Szukaj oferty w twoim mieście – w przeciwnym razie niepotrzebnie zapłacisz za transport.
– Jeśli myślisz o bryczce, motorze lub kabriolecie, zastanów się, co zrobisz w przypadku złej pogody.
– Nie wybieraj pojazdu z końmi (bryczka, kareta), gdy trzeba pokonać długi dystans między kościołem a salą weselną. Podróż będzie trwała dość długo, a zwierzęta bardzo się zmęczą.

Trendy czy passe? Wybierz modnie!

Poza względami praktycznymi warto również zapoznać się z aktualnymi trendami. Zarówno wśród narzeczonych, jak i konsultantów ślubnych opinie są raczej zgodne.
Joanna, konsultantka ślubna, Warszawa: Moda na pojazdy retro rośnie z każdym sezonem. Aktualnie ocenia się, że już co piąta para wybiera taki właśnie pojazd. Dzieje się tak nawet mimo faktu, iż pojazdy zabytkowe to koszt większy niż zarezerwowanie nowiutkiego samochodu. Wynajem rolls-royce’a czy cadillaca to wydatek rzędu 400 1000 zł. W modzie są wszelkie auta brytyjskie i amerykańskie. Generalnie zasada jest tutaj jedna: im starszy, bardziej wyjątkowy, tym lepszy.

SPECJALNIE DLA WAS SPYTALIŚMY RÓWNIEŻ O OPINIE NA TEMAT DEKORACJI POJAZDÓW RETRO.

Krzysztof, właściciel kwiaciarni, Sopot: Gdy zdecydujesz się na taki pojazd, pamiętaj: balony, misie, plastik – surowo wzbronione. Takie samochody same w sobie są już tak atrakcyjne wizualnie, że z dekoracją należy bardzo uważać. Maleńki, subtelny akcent kwiatowy na masce będzie tutaj najbardziej gustowny i trendy.

Dla osób o bardziej nowoczesnych gustach mamy jednak również dobrą wiadomość.
Marek i Basia, pobierają się za kilka miesięcy: Najnowszy mercedes lub bmw to tak zwany pewniak. Będzie się podobać wszystkim. Młodym, rodzicom, znajomym. W przygotowaniach do wesela pomaga nam konsultantka ślubna. To ona doradziła nam nowe auto. Ładne, a do tego bardzo praktyczne. Wygoda, klimatyzacja… Dobra marka będzie modna zawsze.

A JAKĄ WYBRAĆ DEKORACJĘ DO TAK NOWOCZESNEGO SAMOCHODU?

Jagoda, artysta plastyk, Wrocław: Przy nowoczesnym samochodzie uważaj z dekoracją. Twój narzeczony rozpłacze się, gdy zobaczy najnowsze bmw w całości przykryte balonami, szerokimi wstążkami i wielką ozdobą na masce. W modzie są aktualnie żywe kwiaty. Baloniki i plastikowe lalki, serca i obrączki to dziś raczej synonim kiczu. Prostota i umiar są i zawsze będą bezpieczne. Jeśli zatem trendy pozostają zarówno auta bardzo stare, jak i te najnowsze… co zatem jest „passe”?

Z pewnością niemodne jest wszystko to, co pośrodku, czyli auta ponadpięcioletnie (bez zabytkowych tablic rejestracyjnych). Leciwy opel kolegi lub staruszka toyota przyszłego teścia to nie jest ostatni krzyk mody. Niemodne są także terenówki.

Wielu naszych rozmówców uważa również, że niemodna jest dziś przede wszystkim… chęć zaszokowania:

Barbara, kosmetyczka, Gorzów Wielkopolski: Nie zajmuję się pojazdami weselnymi, tylko makijażem, ale na temat pojazdów mam też swoje zdanie. Jeśli słyszę, że ktoś jedzie do ślubu TIR-em, to… dla mnie nie jest to pomysł oryginalny, tylko odrobinę śmieszny. Zauważyłam, że dziś największą ekstrawagancją jest… nie silić się na ekstrawagancję, tylko postawić na wygodę i komfort.

O ile w kwestii aut większość naszych rozmówców jest zgodna, o tyle jeden pojazd wzbudza dziś kontrowersje. Jest nim bryczka. Jedni uważają, że bryczki i karety są szalenie modne, drudzy natomiast mają zupełnie inne zdanie:

Kasia, lat 27, wychodzi za mąż w lipcu 2008: Początkowo mama doradzała mi bryczkę. Fakt, na zdjęciach ze ślubów koleżanek wygląda to bosko… Ale wie pani… w naszym mieście co druga para jedzie do ślubu bryczką. Stało się to już tak popularne i powszechne, że chyba dziś nie jest już ani szczytem szyku, ani elegancji.
No cóż… Jak widać, decyzja nie jest łatwa. Jeśli powyższe informacje nie pomogły Ci w dokonaniu wyboru, masz jeszcze jedno bardzo ciekawe rozwiązanie. Zamiast kierować się własnym gustem, pokieruj się może… miłością do narzeczonego? Zamawiając do ślubu w absolutnej tajemnicy jego wymarzony pojazd, sprawisz mu niezwykłą niespodziankę, a Wasze małżeństwo rozpocznie się piękną lekcją miłości, kompromisu i oddania. I niechaj będzie to dobrą wróżbą na całe Wasze wspólne życie!

WAŻNE INFORMACJE

Kto prowadzi pojazd? – Samochód zazwyczaj wynajmowany jest wraz z kierowcą jego praca wliczona jest zwykle w koszt wypożyczenia pojazdu.
Cena i wyposażenie – Młoda Para ma dziś do dyspozycji praktycznie każdy samochód z najbardziej luksusowym wyposażeniem, jakie można sobie wymarzyć. Problemem pozostaje tylko… zasobność naszego portfela.

Oto kilka przykładowych propozycji. Sześciodrzwiowa limuzyna marki Mercedes-Benz Pullman może pomieścić 7 osób i kierowcę. Jest bogato wyposażona m.in. w klimatyzację, elektrycznie sterowane i przyciemniane szyby boczne, roletę przysłaniającą tylną szybę, regulowane siedzenie środkowe itp. Cena za całodniowy wynajem kształtuje się w granicach 600 900 PLN (limit ok. 150 km jazdy). Ceny w całym kraju oscylują wokół 100-500 złotych za godzinę.

Koszty innych środków transportu, m.in. dorożki

Dorożki są z reguły nieco tańsze niż samochody, należy się jednak liczyć z wydatkiem około 300 zł za trzy godziny. Ceny są zróżnicowane w zależności od tego, czy nasza uroczystość odbywa się w dużym mieście czy w malutkiej miejscowości. Szczególnie na wsiach na przykład w województwach wschodnich bryczkę można wynająć za grosze, już nawet za 50 zł.

Na jaki czas i kiedy dokonujemy rezerwacji?

Zamówienie musimy złożyć na 3 4 miesiące przed terminem ślubu. Należy wziąć pod uwagę fakt, że im bardziej oryginalny pojazd, tym wcześniej musimy go zarezerwować.
Większość firm oferuje pojazdy na minimum trzy godziny. Jak się jednak okazuje, wynajęcie auta na cały dzień jest zazwyczaj tylko trochę droższe. Na przykład w Warszawie za limuzynę zapłacimy ok. 400 zł za 3 godziny (w tym limit 100 km oraz przybranie i imienne tablice do wyboru marki Mercedes lub Chrysler), podobna oferta na cały dzień to wydatek ok. 600 zł.

Jakie kolory są w modzie?
Dominują barwy tzw. uniwersalne. Popularne kolory pojazdów to biały, srebrny metalik, a nawet czarny przy czym wszystko zależy od konwencji, w jakiej odbywa się cała uroczystość, a także od sposobu zaaranżowania pozostałych dekoracji.

Czym do ślubu?
Oceń ten post