Czym jest choker?

Moda powraca, a wraz z nią powróciły niezwykle popularne w latach 90. chokery. Od kilku sezonów wiązane wokół szyi tasiemki, sznurki i aksamitki zdominowały strony blogerek modowych. Przypominające obroże ozdoby w pewnym momencie nosili wszyscy. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, jaka historia stoi za niepozornym kawałkiem sznurka.

Chokery w latach 90.

W ankiecie na temat najbardziej charakterystycznego elementu mody lat 90., choker z pewnością zająłby pozycję w pierwszej piątce. Wtedy to, po latach zapomnienia, obroże i plastikowe dodatki imitujące tatuaże na szyi stały się obowiązkowymi składnikami stylizacji każdej liczącej się z modą dziewczyny. Popularność chokerów napędzały największe gwiazdy tamtej dekady – piosenkarki Britney Spears i Christina Aguilera, a także Gwyneth Paltrow, która pojawiła się w nim na rozdaniu Oscarów.

Choker à la victime

Historia chokerów jest jednak znacznie dłuższa, a co więcej, znacznie bardziej mroczna niż wydaje się to tym, którzy pamiętają je z czasów swojego dzieciństwa. Pierwsza fala popularności tej ozdoby to czasy rewolucji francuskiej i trend okrzyknięty choker à la victime, czyli stylem na ofiarę. Ci, którzy za nim podążali, chcieli upodobnić się do reprezentantów klasy wyższej i zarazem ofiar krwawych egzekucji tamtych czasów, świętując w ten sposób ich upadek. Czerwona wstążka oplatana wokół szyi kojarzyła się ze śladem po ścięciu gilotyną. Według innych źródeł noszenie chokera było sposobem na upamiętnienie bliskich, którzy zostali w tamtym czasie straceni.

Kto w przeszłości nosił choker?

Bogatej przeszłości chokera dowodzą nawet dzieła sztuki. Powstały w 1863 roku obraz Moneta „Olimpia” przedstawia nagą dziewczynę, na której szyi można dopatrzeć się charakterystycznej ozdoby. Choker nie był pozbawiony znaczenia – w tamtych czasach sugerował, że nosząca go kobieta trudni się prostytucją.

Charakterystyczna tasiemka co pewien czas zmieniała swoje znaczenie. W epoce wiktoriańskiej była na przykład biżuterią panien z wyższych sfer, które chętnie nosiły szerokie paski zdobione kamieniami szlachetnymi.

Do miłośniczek biżuterii ciasno oplatającej szyję zaliczała się między innymi królowa Wielkiej Brytanii Aleksandra Duńska, żona Edwarda VII. Według niektórych Aleksandra chciała w ten sposób zamaskować blizny szpecące jej urodę, a modę na chokery wylansowała mimochodem. Jednak wszystko, co założyła na siebie uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet świata królowa, szybko było podchwytywane przez inne elegantki tamtych czasów.

Historia mody to co najmniej kilka triumfalnych powrotów chokerów. Ich popularność wzrosła ponownie w latach złotej ery Hollywood. Złośliwi dziennikarze lubili wtedy porównywać ten dodatek biżuterii do psiej obroży.

Choker na wybiegach

W ostatnich latach projektanci ponownie przypomnieli sobie o chokerach, które zdominowały wybiegi. Trend szybko skopiowały popularne sieciówki, dzięki czemu zagościł on na ulicach. Bardziej kreatywni własnoręcznie wykonują swoje wersje chokerów, a do stworzenia stylowej ozdoby wykorzystują na przykład sznurówki. Przeżywająca apogeum moda w najbliższym czasie zostanie zastąpiona następnym dodatkiem sezonu, jednak, jak pokazuje historia, choker jeszcze powróci.

Czym jest choker?
Oceń ten post