Dobre prognozy dla polskich akcji

Wnioski po debacie PAP Biznes z przedstawicielami Millennium TFI mogą ucieszyć niejednego inwestującego w polskie akcje. Wszyscy uczestnicy debaty „Strategie rynkowe na 2014 rok” są zgodni, że stopa wzrostu polskich akcji może sięgnąć aż kilkunastu procent. Dobrze wyglądają też prognozy dla strefy euro. Przewidywania co do dolara nie wyglądają już tak optymistycznie.

Warto zwrócić uwagę na dwa ważne i silne głosy, które pojawiły się podczas spotkania. Po pierwsze, wpływ OFE na rynek powinien stopniowo maleć. Wzrośnie za to zdecydowanie rola funduszy inwestycyjnych, pod warunkiem, że inwestorzy detaliczni będą do nich napływać tak silnie, jak obecnie.

Grzegorz Latała, dyrektor inwestycyjny Aviva Investors Poland zwrócił uwagę na poprawę wyników polskich spółek. Był również bardzo optymistyczny co do dalszych wyników sektora małych i średnich przedsiębiorstw, prognozując 25-30 proc. tempo wzrostu. Podkreślał, że należy uważać na spółki dystrybucyjne – ich wyceny są w jego opinii zbyt ambitne. Poleca za to spółki z sektora przemysłowego, skupione na eksporcie. Zgodnie przyznano, że spółki energetyczne i surowcowe nadal będą sobie słabo radzić. Nie zgodził się z tą opinią jedynie Jarosław Skorulski, prezes zarządu TFI Allianz Polska.

Jeśli potwierdzą się słowa Grzegorza Zatryba, głównego stratega Skarbiec Holding rynek europejski będzie w tym roku mocniejszy niż rynek USA. W Europie utrzymują się bowiem zyski spółek, co wpływa na ogólny wzrost indeksów.

Dobre prognozy dla polskich akcji
Oceń ten post