E-sport, czyli sposób na biznes

3 miliardy złotych – na tyle rok temu wyceniano rynek sportów elektronicznych, a według przewidywań w 2017 roku wartość ta może się kilkakrotnie zwiększyć, zwłaszcza że liczba osób, które śledzą tego rodzaju wydarzenia sportowe to niemal 200 milionów osób. E-sport napędzany jest przez międzynarodowe firmy fundujące zwycięzcom ogromne nagrody i proponujące niezwykle dochodowe umowy sponsorskie. Rynek jednak ciągle jest nienasycony i otwarty na następne firmy, które chciałyby zainwestować w e-sport, widząc w nim szansę na zarobienie naprawdę dużych pieniędzy.

E-sport w Polsce

W Polsce e-sport pojawił się nieco ponad dekadę temu. To właśnie wtedy utworzono pierwszą w naszym kraju ligę cybersportu, a w 2015 roku zorganizowano pierwsze polskie mistrzostwa w jednej z najbardziej znanych gier na świecie, Counter-Strike 1.6. Zawody przerodziły się w ESL Mistrzostwa Polski, na których pojawia się już nie tylko Counter-Strike, ale też League of Legends. Uczestników przyciąga nie tylko możliwość zdobycia prestiżowego tytułu i duże nagrody pieniężne – coraz więcej graczy traktuje mistrzostwa jako drzwi do profesjonalnej kariery w e-sporcie. Obecny, czternasty już sezon ma przynieść rekordową kwotę nagród. Ich łączna kwota to 150 000 złotych, z czego 80 000 złotych przypadnie dla drużyn League of Legends, a 70 000 złotych dla zespołów Counter-Strike.

Według obliczeń firmy ESL, lidera rynku e-sportowego, jego wartość w 2016 roku w Polsce wyniosła 40 milionów złotych, co wydaje się imponującym wynikiem, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że istnieje zaledwie dziesięć lat. Natomiast w 2018 roku liczba ta powinna zwiększyć się do 52 milionów.

ESL Mistrzostwa Polski to nie jedyna tego typu impreza w Polsce. Wielką popularnością na całym świecie cieszy się również Intel Extreme Masters, którego finały odbywające się w katowickim Spodku ogląda ponad sto tysięcy osób, a więcej niż 30 milionów śledzi internetową transmisję wydarzenia.

E-sportowe drużyny

Coraz więcej osób myśli o e-sporcie jako o swojej profesjonalnej karierze. Zainteresowanie tą częścią rynku wyrażają również przedsiębiorcy – dla każdej firmy powiązanej z IT korzystne są wszelkie powiązania z e-sportem, dlatego też drużyny biorące udział w tego typu mistrzostwach nie mają problemów ze znalezieniem sponsorów. Chociaż zawód profesjonalnego gracza komputerowego jest raczej młody, może okazać się niezwykle opłacalny.

E-sport, czyli sposób na biznes
Oceń ten post