Festiwal Chórów Uniwersyteckich w Poznaniu

Na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Festiwalu, Krzysztof Szydzisz, poinformował, że w imprezie weźmie udział 12 zespołów z 19 krajów, m.in.: Bułgarii, Czech, Hiszpanii, Łotwy, Polski, Włoch. Podczas koncertu finałowego „chórowi chórów”, w skład którego wejdzie prawie 500 śpiewaków, będzie towarzyszyć Orkiestra Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

Partie solowe wykonają: Agata Zubel – sopran z Polski, i Jorgoss Skolias – wokalista jazzowy z Grecji. Patronat nad Festiwalem, który potrwa od 23 do 27 kwietnia, objął prof. Stanisław Lorenc, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Chór Kameralny tej uczelni jest organizatorem Festiwalu. W kolejnych dniach Festiwalu chóry będą prezentowały rodzime utwory. „Koncerty są tak zaplanowane, żeby poszczególne chóry mogły się nawzajem słuchać. Występom towarzyszyć będą spotkania śpiewaków i dyrygentów, podczas których będą mogli dzielić się doświadczeniami.

Zależy nam na tym, żeby festiwal był okazją do wzajemnego ubogacania się, a nie konkurowania” – powiedział Szydzisz. Koncert Finałowy, dedykowany „Miastu z okazji 750-lecia Lokacji”, odbędzie się w sobotę 26 kwietnia. Koncert rozpocznie Wielką Paradę Lokacyjną z udziałem uczestników Festiwalu i mieszkańców Poznania. Zgromadzeni na Placu Adama Mickiewicza odśpiewają hymn Poznania, z muzyką Krzesimira Dębskiego i słowami Juliusza Kubela. Napisany specjalnie na tę okazję hymn liczy siedem zwrotek i opowiada historię miasta. „Członkowie chórów zagranicznych po wyjeździe z Polski stają się ambasadorami naszego kraju i naszej kultury. Poznają nasz kraj, niekiedy łamane są stereotypy i zmienia się wizja Polski w mentalności przedstawicieli innych kultur, co sprzyja integracji młodych ludzi ” – podkreślił Krzesimir Dębski. W pięciu dotychczasowych edycjach festiwalu wzięło udział około 2,5 tys studentów z 16 krajów.

Festiwal Chórów Uniwersyteckich w Poznaniu
Oceń ten post