Góra Birów – informacje

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska od lat zachwyca turystów malowniczymi krajobrazami i licznymi zabytkami. Podczas wyprawy w tamte rejony warto zwrócić uwagę zwłaszcza na Górę Birów. Znajduje się ona zaledwie 1,5 km od innego ważnego zabytku ‒ ruin Zamku Ogrodzienieckiego.

Ze względu na charakterystyczną budowę terenu ‒ nieckę otoczoną z kilku stron przez urwiska, Góra Birów stanowiła świetne miejsce do osiedlenia się. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą jeszcze z epoki neolitu i brązu. Gród rozbudowywał się i zmieniał aż do XV w., kiedy to został spalony najprawdopodobniej na skutek walk o zjednoczenie Polski. W 2008 roku stworzono jego rekonstrukcję, starając się upodobnić ją jak najbardziej do tego, jak gród mógł wyglądać w XIII i XIV wieku.

Ogromną atrakcję stanowią odbywające się na tej górze inscenizacje bitewne, które przyciągają mnóstwo widzów. Co roku mają tam miejsce rekonstrukcje ważnych z punktu widzenia historii bitew, a także turnieje rycerskie, pokazy, rozmaite festyny i inne rodzinne wydarzenia.

Góra Birów to także idealne miejsce na wspinaczkę. Znajdziemy tam kilkadziesiąt dróg przystosowanych z myślą o wielbicielach gór. Choć tamtejsze trasy nie należą do najłatwiejszych, to poprzez zapewnienie asekuracji zadbano o to, by było tam bezpiecznie.

Góra Birów – informacje
Oceń ten post