Instruktor fitness – na co zwracać uwagę przy wyborze

Są rzeczy, które potrafią zniechęcić nawet najbardziej zmotywowaną osobę. Nieodpowiedni instruktor fitness jest właśnie jedną z nich. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy decydujemy się rozpocząć trening z instruktorem?

W czym się specjalizuje Twój potencjalny trener?

Przy wyborze trenera fitness zasugeruj się przede wszystkim tym, czego oczekujesz od treningu. Czy zależy Ci bardziej na uwypukleniu mięśni, utracie wagi, czy ogólnej poprawie kondycji? Sprawdź, jaka jest główna działka konkretnego instruktora. Zazwyczaj takie informacje można znaleźć na stronach internetowych siłowni lub nawet samych instruktorów. Jeśli nie – zapytaj w konkretnej placówce lub wybierz się na pierwsze zajęcia grupowe i sprawdź na własnej skórze.

Wiedza i doświadczenie instruktora

Twój research nie kończy się jedynie na tym, by sprawdzić w jakiej działce specjalizuje się dany trener. Warto też wiedzieć, czy zna się dobrze na swoim fachu. Ile lat jest już w zawodzie? Czy przed zrobieniem kursu instruktora był aktywny fizycznie? Zobacz też, jakie kursy ukończył i czy stara się być na bieżąco z nowymi metodami dotyczącymi dziedziny fitness. Warto poszukać opinii innych osób, które miały już przyjemność trenowania wraz z nim i dowiedzieć się, jakie są ich opinie.

Techniki motywacyjne i ćwiczeniowe

Nie wszystkim odpowiadają te same sposoby motywowania do ćwiczeń i te same techniki ich wykonywania. Niektórzy trenerzy gdy widzą, że ktoś sobie nie radzi z określonym ćwiczeniem, dopasowują je tak, by mogła je ona wykonać. Są jednak też tacy, którzy pilnują, byśmy prędzej czy później je wykonali (oczywiście, jeśli fakt że nie ćwiczymy nie wynika z np. choroby kręgosłupa). Jednym zależy na tym, by do oczekiwanych efektów dojść jak najszybciej, inni wolą cierpliwie dążyć do tego, aż osiągną pewien poziom by móc ćwiczyć bez przemęczania się. Warto się dowiedzieć, jakie techniki stosuje nasz instruktor fitness, by móc czerpać radość z treningu.

Pomyśl o swoich potrzebach

Zastanów się, czego sam oczekujesz od swojego instruktora oraz czy sam masz jakieś ewentualne ograniczenia. Jeśli przykładowo masz za sobą uraz kręgosłupa, przebytą kontuzję kostki lub nawet zwykły zespół cieśni nadgarstka, to postaraj się znaleźć takiego instruktora, o którym wiesz, że ma już doświadczenie w pracy z takimi osobami. Przypatrz się też własnej kondycji i pomyśl o tym, na jakim poziomie zaawansowania jesteś w stanie ćwiczyć. Najważniejsze, to dobrać instruktora do własnych preferencji, by później nasz organizm nie pożałował naszego wyboru.

Dobrze się zastanów!

Wybór instruktora fitness jest wbrew pozorom bardzo istotną rzeczą.  W końcu chodzi tutaj o Twoje zdrowie. Nie spiesz się więc z wyborem i przeanalizuj wszystkie możliwe opcje.  Dopytuj się, wyszukuj informacje i przede wszystkim – bądź cierpliwy, a na pewno znajdziesz odpowiedniego dla siebie instruktora, który pomoże Ci osiągnąć Twój cel.

Instruktor fitness – na co zwracać uwagę przy wyborze
Oceń ten post