Inwestowanie w monety: od czego zacząć?

Numizmatyka to obecnie jedno z popularniejszych hobby. Srebrne monety, które obecnie można kupić bez żadnego problemu, mogą być również doskonałą inwestycją.
Pojawia się jednak pytanie od czego zacząć inwestowanie w monety. O czym trzeba pamiętać? Co ma znaczenie? Jakie monety warto kolekcjonować?

Pomysł na prezent – moneta kolekcjonerska

W zdecydowanej większości przypadków przygoda z tym hobby rozpoczyna się od otrzymanej w ramach prezentu monety. Zaczynamy ją poznawać, zgłębiać jej historię i tym samym połykamy przysłowiowego bakcyla. Z czasem zaczynamy kupować własne monety. I tutaj dużo zależy od zasobności naszego portfela. Trzeba pamiętać, że niektóre monety mogą kosztować naprawdę sporo. Chcąc stworzyć naprawdę wartościową kolekcję, trzeba brać pod uwagę:

-kruszec, z jakiego została wykonana moneta – najcenniejsze są monety srebrne, ale również te wykonane ze złota wysokiej próby;

-nakład – im mniejszy nakład monet, tym większa jest ich wartość;

-wizerunek przedstawiony na monecie – tu doskonałym przykładem są monety przedstawiające Jana Pawła II, których wartość drastycznie wzrosła po jego śmierci.

Numizmatyka – co powinneś wiedzieć

Przed rozpoczęciem kupowania kolejnych srebrnych monet koniecznie trzeba poszerzyć swoją wiedzę z zakresu numizmatyki. Najlepiej jest sięgnąć po fachową literaturę, w której znajdziemy między innymi informacje dotyczące właściwego sposobu przechowywania monet i ich pielęgnacji. W książkach znaleźć można również informacje o monetach historycznych, które bez wątpienia zasługują na to, aby mieć je w swojej kolekcji.

Ile pieniędzy trzeba mieć, aby kupić jakąkolwiek monetę kolekcjonerską? Z całą pewnością absolutne minimum to kwota około stu złotych. Nie ma co liczyć na to, że za dwadzieścia czy trzydzieści złotych uda się nam kupić interesującą monetę, która w przyszłości może osiągnąć wysoką wartość. Warto uświadomić sobie jedno: numizmatyka to hobby drogie. Aby stworzyć interesującą kolekcję pożądanych przez kolekcjonerów monet, trzeba zainwestować naprawdę dużą kwotę pieniędzy. A na to nie każdy może sobie pozwolić.

Inwestowanie w monety: od czego zacząć?
Oceń ten post