Istotne debiuty na GPW

Debiut Energi na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych najprawdopodobniej nastąpi w listopadzie, a wcześniej na warszawski parkiet najprawdopodobniej trafi PKP Cargo. Skarb  Państwa ma obecnie 85% akcji Energi. Resort skarbu wielokrotnie deklarował, że spółka ma trafić na giełdę do końca 2013 roku, pod warunkiem sprzyjającej sytuacji rynkowej. Prospekt emisyjny Energi już trafił do Komisji Nadzoru Finansowego.
Grupa Energa zajmuje się wytwarzaniem, obrotem i dystrybucją energii elektrycznej oraz cieplnej. Dostarcza energię elektryczną dla 2,5 miliona gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tysięcy firm, co stanowi około 17% udziału w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Ponadto jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze jednej czwartej powierzchni kraju. Eksploatuje około 190 tysięcy linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 24 TWh energii.
Natomiast PKP Cargo złożyło prospekt emisyjny w KNF w drugiej połowie lipca. To największy polski kolejowy przewoźnik towarowy i drugi po Deutsche Bahn u Unii Europejskiej. Oficjalny termin debiutu przewoźnika na giełdzie to czwarty kwartał 2013 roku. Pakiet kontrolny zostanie póki co w rękach dotychczasowego właściciela, czyli PKP SA.

Istotne debiuty na GPW
Oceń ten post