Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

Współcześnie dzieci spędzają wiele godzin przed ekranem telewizora lub monitorem komputera. Zbyt mała dawka ruchu na świeżym powietrzu prowadzi do poważnych wad rozwojowych oraz do wystąpienia chorób cywilizacyjnych, jak otyłość, czy cukrzyca. W jaki sposób zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

Po pierwsze, trzeba dziecku pokazać, że sport również może być fajną zabawą, fajniejszą niż gra komputerowa. Jeśli dziecko uskarża się, że nie ma z kim spędzać czasu na podwórku, zorganizujmy jakąś grę zespołową, zapraszając do udziału członków rodziny, lub dzieciaki z sąsiedztwa. Możemy zorganizować rozgrywki, a żeby zachęcić dzieci do zabawy, warto zaproponować jakąś drobną nagrodę rzeczową.

Po drugie, dobierzmy dyscyplinę sportową do predyspozycji i zainteresowań dziecka. Wśród chłopców wciąż najpopularniejszym sportem jest piłka nożna. Jeśli malec chętnie biega i ma ogromne pokłady energii, ten sport będzie dla niego idealny. Możemy zapisać dziecko do jednego z licznych klubów sportowych, wtedy zyska mobilizację do regularnych treningów. Przynależność do klubu sportowego wiąże się także z licznymi dodatkowymi atrakcjami, takimi, jak letnie obozy sportowe, czy wyjazd na różnego rodzaju festyny.

Jeśli chcemy, aby dziecko czuło się jak profesjonalista, a jednocześnie pragniemy zagwarantować mu wygodę oraz bezpieczeństwo podczas aktywności fizycznej, koniecznie odwiedźmy sklep sportowy. Dobór odpowiedniego obuwia, stroju i akcesoriów będzie dla malca dodatkową atrakcją.

Dobrym pomysłem, pomagającym przekonać dziecko do aktywnego trybu życia, jest danie mu przykładu własną postawą wobec sportu. Jeśli dziecko wychowuje się w rodzinie, w której wszyscy razem jeżdżą na wycieczki rowerowe, jeśli widzi mamę uprawiającą jogging, czy tatę grającego w piłkę na boisku, aktywność fizyczna stanie się dla niego czymś naturalnym, po co chętnie będzie samo sięgać.

Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?
Oceń ten post