Jaś i Małgosia w Krakowie

„To opera rodzinna, dlatego zdecydowaliśmy się na tańsze, rodzinne bilety. Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się przyciągnąć do Opery najmłodszych widzów. Ale także melomani znajdą w tym spektaklu coś dla siebie – zapewnia dyrektor Opery i Operetki w Krakowie Bogusław Nowak.

„Jaś i Małgosia” ma dwie wersje: symfoniczną i kameralną. Choć w Krakowie zostanie pokazana wersja kameralna, dla 28 instrumentalistów, to realizacja widowiska stanowiła wielkie wyzwanie dla artystów.

Reżyser Włodzimierz Nurkowski podkreśla, że dzieło Humperdincka jest trudne do wykonania. Akcja jest dynamiczna i szybka, co wymaga od solistów nie tylko dużych umiejętności wokalnych, ale także sporej kondycji fizycznej.

„Na pewno większość melomanów przyjedzie posłuchać muzyki i tego, jak poradzą sobie z tym utworem młodzi soliści. To dzieło grane w największych salach operowych świata i rozpisane na największe głosy – mówi kierownik muzyczny spektaklu Piotr Sułkowski.

W Krakowie widowisko „Jaś i Małgosia” będzie wykonywane po polsku. Operę Humperdincka przełożono do tej pory na 17 języków. Wielkim powodzeniem cieszy się ona zwłaszcza w USA. Prapremiera „Jasia i Małgosi” odbyła się w 1893 r., a prapremiera polska w 1902 r.

Engelbert Humperdinck był uczniem Wagnera i od 1880 r. pracował w teatrze w Bayreuth przy wystawianiu jego dzieł, m.in. nad kopią partytury ostatniego wielkiego dzieła Wagnera – „Parsifala”.

Humperdinck pozostawił po sobie mało znane utwory orkiestrowe oraz muzykę do kilku komedii Szekspira.

Najlepsze i najbardziej znane jego dzieło to właśnie opera baśniowa „Jaś i Małgosia”.

Jaś i Małgosia w Krakowie
Oceń ten post