Jerzy Kornowicz nowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich

Kornowicz zastąpił na tym stanowisku kompozytora, performera, b. dyrektora festiwalu Warszawska Jesień, Krzysztofa Knittla.

Urodzony w 1959 roku Jerzy Kornowicz studiował kompozycję u Tadeusza Bairda i Mariana Borkowskiego w warszawskiej Akademii Muzycznej oraz u Louisa Andriessena w Konserwatorium Królewskim w Hadze. Był stypendystą rządu holenderskiego i polskiej Fundacji Kultury.

Jego utwory wykonywano w Polsce, w tym na Warszawskiej Jesieni, i za granicą, m.in. na Światowych Dniach Muzyki w Zurichu, w Nowym Jorku, Londynie, Tokio i Rzymie. Kompozycje te prezentowano w znanych salach koncertowych, m.in. na Zamku Królewskim i Zamku Ujazdowskim w Warszawie, Mozarteum w Salzburgu i Lincoln Centre w Nowym Jorku.

Kornowicz pisał na zamówienie m.in. Polskiego Radia, festiwalu Warszawska Jesień, Ministerstwa Kultury, Centrum Sztuki dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu, Stowarzyszenia ZAiKS, Radia BBC i chóru BBC Singers.

W roku 2000 jego utwór „Figury w oplocie” (zamówienie festiwalu Warszawska Jesień) uzyskał rekomendację na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Amsterdamie. W tym samym roku BBC wydało płytę zawierającą m.in. zamówiony u Jerzego Kornowicza utwór „Oczekiwanie”. We wrześniu 2000 klawesynistka Elżbieta Chojnacka otrzymała nagrodę Orfeusza przyznaną przez polskich krytyków muzycznych za interpretację utworu Kornowicza „Kształty żywiołów” na klawesyn i taśmę (zamówienie Polskiego Radia).

W przygotowaniu jest kolejna płyta BBC zawierająca utwór „Zaklęcia” napisany na zamówienie chóru BBC Singers. Kompozycja ta miała światową premierę na Warszawskiej Jesieni 2001.

Kompozytor uprawia różne gatunki muzyczne, niekoniecznie związane z tzw. muzyką poważną. Napisał muzykę do wielu spektakli teatralnych i filmów, a także wiele piosenek. Współpracował m.in. z Łucją Prus i Andrzejem Ozgą. Był współrealizatorem wielu programów literacko-muzycznych dla Radia Bis. Jego utwory z bardziej popularnego nurtu były wykonywane na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i Galach Piosenek Aktorskich we Wrocławiu.

Kompozytor współpracuje także z artystami ze sfery teatru eksperymentalnego (Tadeusz Wierzbicki) i animacji komputerowej (Maciej Walczak). Nowy spektakl teatru Laboratorium Zjawisk Tadeusza Wierzbickiego zrealizowany do muzyki Jerzego Kornowicza miał premierę w lutym 2002 w ramach festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu. Dwa miesiące później spektakl ten został pokazany na festiwalu nowej sztuki w Rzymie.

Kornowicz współorganizował Gdańskie Spotkania Młodych Kompozytorów Droga i Laboratoria Współczesnej Muzyki Kameralnej w Starej Wsi. Był przewodniczącym Koła Młodych przy ZKP. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, zarządu Sekcji Muzyki Poważnej Stowarzyszenia ZAiKS oraz Komisji Koncertowej ZKP. Zajmuje się animacją i pedagogiką muzyczną w Centrum Kultury Okopowa w Warszawie.

Jerzy Kornowicz nowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich
Oceń ten post