Karty zbliżeniowe – niebezpieczeństwo?

Coraz większa grupa konsumentów i użytkowników usług bankowych posiada karty zbliżeniowe lub tradycyjne karty z możliwością płacenia małych kwot bez potrzeby wpisywania kodu PIN. Od roku 2011 największe instytucje bankowe w Polsce zaczęły kampanię popularyzacyjną kart zbliżeniowych, które miały zachęcić ich klientów do wypróbowania i korzystania z tego rodzaju możliwości płatniczej.

Od tego czasu zaczęła zwiększać się również liczba sklepów, które obsługują tego rodzaju płatności. Wśród nich znajdują się te najbardziej wśród polaków popularne. W tej chwili na rynku znajdują się blisko 9 mln aktywnych kart zbliżeniowych. Jednak specjaliści od IT są w ich sprawie jednogłośni. Wskazują one na liczne niebezpieczeństwa związane z użytkowaniem kart zbliżeniowych, które mogą grozić zarówno utratą newralgicznych danych, jak i pieniędzy z konta.

Czym są karty zbliżeniowe?

Karty zbliżeniowe służą dokonywaniu szybkich płatności, gdy kwota transakcyjna nie jest wysoka. W przypadku transakcji przekraczającej równowartość 50 złotych, użytkownik karty proszony jest o PIN. Karty zbliżeniowe służą również do dokonywania opłat w komunikacji miejskiej, legitymacje studenckie, karty pracownicze. Oznaczone są symbolem fali, która wskazywać ma na rozchodzenie się fal radiowych.

Kradzież danych

W przypadku używania karty zbliżeniowej – w momencie płatności, gdy terminal drogą radiową szczytuje dane karty – narażeni jesteśmy na ich kradzież. Zagrożone są również nasze pieniądze. Jednak złodziej nie ma możliwości całkowitego wyczyszczenia konta, a jedynie pochłonięcia z niego ów dopuszczonej do bez PINowego użytku kwoty w wysokości 50 złotych.

Kradzież danych, jak również drobnych kwot odbywa się za pomocą czytnika, który może być montowany przez złodziei w przejściach, gdzie przemieszczają się duże grupy ludzi. Ze względu na możliwość wykonywania transakcji bez podania kodu PIN, przy przechodzeniu przez punkt z takim czytnikiem możemy zostać okradzeni bez wiedzy. Sytuacja jest szczególnie niebezpieczna, gdyż kradzież kwoty w wysokości 50 złotych zalicza się w ramach wykroczenia. Co oznacza ograniczone możliwości ścigania sprawcy zdarzenia.

Jak uchronić się przed złodziejem?

Ochrona danych należy do obowiązków nie tylko banku, ale również samego użytkownika karty. Aby zabezpieczyć się przed kradzieżą, warto wyposażyć się w specjalne etui, które zapobiega wysyłaniu fal radiowych.

Sprawdź: Elektroniczne wysyłanie deklaracji do ZUS-u

Karty zbliżeniowe – niebezpieczeństwo?
Oceń ten post