Koncert zespołu „Śląsk” z okazji 70 urodzin Wojciecha Kilara

„Wojciech Kilar od dawna żyje ze ‚Śląskiem’ w przyjaźni. Ten koncert będzie miłą niespodzianką dla miłośników jego muzyki, którzy często nie znają ludowych kompozycji artysty” – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor artystyczny „Śląska” Jerzy Wójcik.

Na program koncertu składają się takie utwory Kilara jak „Suita rozbarska”, „Suita żywiecka”, melodie Zagłębia Dąbrowskiego i ziemi opolskiej, pieśni Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, tańce narodowe, kujawiaki głuszyńskie, „Krzesany”, „Orawa” i polonez z filmu „Pan Tadeusz”.

„Słuchając Kilarowej muzyki z Górnego Śląska, Opolszczyzny, z łuku karpackiego, jesteśmy zafascynowani niezwykła umiejętnością zachowania w niej tego, co stanowi o niepowtarzalnym obliczu tych regionów. Śląskie, liryczne melodie walczykowe pokazują zupełnie inny rodzaj ludzkich wartości, przyrody, niż muzyka emanująca z grani, turni, hal, bardzo epicka i męska” – pisał o muzyce Kilara prof. Daniel Kadłubiec.

Autorem scenariusza i reżyserem piątkowego widowiska jest Jerzy Wójcik. Choreografię ułożyli: Juraj Kubanka, Hanna Chojnacka, Conrad Drzewiecki, Władysław Stefanik, Elwira Kamińska.

Jak zapowiedział Wójcik, specjalnie na koncert przygotowano wiele nowych strojów, opracowanych na podstawie eksponatów z jednego z opolskich muzeów.

Koncert zespołu „Śląsk” z okazji 70 urodzin Wojciecha Kilara
Oceń ten post