Konkurs w Narwie zakończony

Z rąk Ministra Kultury RP Andrzeja Celińskiego i Ministra Kultury Estonii Signe Kivi główną nagrodę Grand Prix odebrał pianista litewski z Wilna – Gintaras Januševičius, wychowanek prof. Jurgisa Białobrzeskiego. W koncercie laureatów, pomimo konkursowego zmęczenia, potwierdził swoje wykonawcze predyspozycje do muzyki Chopina w przepiękny sposób „wyśpiewując” Nokturn Des-dur op.27, a w Polonezie As-dur op. 53 wydobywając elementy dramatyczne. Bardzo dobrze zaprezentowała się jedyna polska uczestniczka konkursu, zdobywczyni I nagrody – Katarzyna Kluczyńska, uczennica ZPSM im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w klasie prof. Andrzeja Tatarskiego. Niespełna 15-letni pianista fiński Ville Matvein wraz ze swym pedagogiem odebrali nagrodę Polskiego Radia S.A. (tygodniowa podróż „Śladami Fryderyka Chopina” ) z rąk przybyłego do Narwy prezesa Ryszarda Miazka. Grzegorz Michalski, w imieniu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina obdarował wszystkich laureatów kompletami nut patrona konkursu.

Tradycyjnie już, w koncercie finałowym w Tallinie występuje laureat Grand Prix poprzedniej edycji konkursu oraz gość zaproszony przez Ambasadę RP w Estonii.

Ubiegłoroczny zwycięzca, Aleksander Łubiancew , 16-letni pianista z Petersburga pokazał swoje niezwykłe zdolności muzyczne i pianistyczne trafnie prezentując klimaty brzmieniowe i złożoną fakturę V Sonaty Skriabina, a na bis uraczył wszystkich Etiudą gis-moll Chopina.

W roli „muzycznego prezentu” Ambasady RP dla publiczności tallińskiej wystąpiła w tym roku Anna Górecka, która, nie będąc w najlepszej dyspozycji, wykonała Sonatę b-moll op. 35 Chopina i Gaspard de la Nuit Ravela.

Podobnie, jak w ubiegłych latach mecenasem i głównym sponsorem konkursu był polski biznesmen z Baden-Baden – Mirosław Pieńkowski, dzięki któremu konkurs stabilnie rozwija się, podnosząc poziom artystyczny i organizacyjny. Ta obecnie bardzo honorowana przez najwyższe władze Estonii impreza, weszła na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych Estonii.

Idea ambasadora Jakuba Wołąsiewicza kontynuowana przez obecnego ambasadora RP w Estonii – Wojciecha Wróblewskiego stała się pomostem między społecznościami naszych krajów i sprawia, że Polska z perspektywy mieszkańców Estonii, jawi się, jako niezwykle prężna, solidarna, kulturalna i otwarta na świat.

Konkurs w Narwie zakończony
Oceń ten post