Konto oszczędnościowe w banku

Konta oszczędnościowe – wbrew pozorom – różnią się od tych, których używa się na co dzień. Na czym polega ich mechanizm? Czy są one warte założenia? Sprawdźmy.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to rachunek bankowy, który wykazuje cechy charakterystyczne dla lokaty. Jest on w małym stopniu oprocentowany w skali roku, dzięki czemu pieniądze zdeponowane na nim są chronione przed inflacją. Jednak pomiędzy rachunkiem oszczędnościowym, a lokatą istnieją pewne różnice. Oczywiście najbardziej wyrazistą jest stały dostęp do swoich środków, a nie tak, jak w przypadku lokaty zamrożenie ich na czas jej trwania. W odróżnieniu od tradycyjnego rachunku bankowego rachunek oszczędnościowy jest oprocentowany podobnie, jak lokata. Jednak w jego przypadku – często, choć nie jest to regułą – oprocentowanie jest niższe, niż w przypadku lokaty. Zdarzają się również przypadki kont oszczędnościowych, które mają oprocentowanie, tak samo dobre, jak lokaty.

Jakie są zalety prowadzenia rachunku oszczędnościowego?

Zastanawianie się nad zasadnością założenia rachunku oszczędnościowego w banku, może prowadzić do kilku wniosków, mianowicie:

  • dzięki rachunkowi oszczędnościowemu możemy oszczędzać pieniądze już od złotówki, nawet ta kwota podlega stałemu oprocentowaniu w rocznej skali,
  • zachęcający do skorzystania z tego rodzaju produktu finansowego, jest również stały dostęp do gotówki – pieniądze rosną na koncie, a my nie musimy obawiać się nieprzewidzianych zdarzeń losowych, które z powodu wprowadzenia pieniędzy np. na lokatę mogą spowodować straty finansowe,
  • możliwość dowolnej manipulacji kwotą oszczędzanych pieniędzy – jeśli takie jest nasze życzenie, kwotę zdeponowaną w ramach rachunku oszczędnościowego możemy dowolnie pomniejszać lub zwiększać.

Sprawdź: Najlepsze inwestycje

Konto oszczędnościowe w banku
Oceń ten post