Kredyt czy pożyczka – domowy budżet

Pomimo tego, że w codziennym życiu i mowie potocznej używamy słów „kredyt” i „pożyczka” na określenie tego samego, to warto mieć na względzie to, że pod kątem prawny są to dwie zupełnie różne instytucje, z którymi wiążą się odmienne skutki i regulacje. Co powinniśmy wiedzieć o kredytach i pożyczkach i czym się one rzeczywiście różnią?

Finanse – dynamiczny rynek

Już na samym początku rozważań na temat kredytów i pożyczek trzeba wspomnieć o tym, że jest to rynek niezwykle dynamicznie rozwijający się w ostatnich latach. O ile jeszcze kilka lat temu mieliśmy do czynienia przede wszystkim z kredytami hipotecznym, tak obecnie pożyczamy znacznie mniejsze sumy – rynek kredytów i pożyczek jest niezwykle łakomym kąskiem dla wielu instytucji, które chciałyby zarobić na pożyczaniu pieniędzy!

Pożyczka czy kredyt?

Pomimo tego, że obie instytucje mają z punktu widzenia osoby dostającej pieniądze do ręki identyczny skutek, to pod względem prawnym są one obarczone różnorodnymi obostrzeniami. Kredytów mogą udzielać wyłącznie banki, a tym samym mamy pewność, że ich oferta podlega kontroli Nadzoru Finansowego. Pożyczki zaś są typową instytucją prawa cywilnego unormowanego w kodeksie cywilnym, gdzie wyczytamy, że może udzielać ich każdy – jedynym obostrzeniem jest to dotyczące pożyczek przekraczających 500,-zł, kiedy to taka pożyczka powinna być stwierdzona pismem.

Podsumowując, decydując się na zaciągnięcie pożyczki warto dokładnie sprawdzić naszego kontrahenta – w przypadku pożyczek istnieje znacznie większa dowolność w formułowaniu jej postanowień co może stwarzać zarazem potencjalne niebezpieczeństwo dla wszystkich pożyczających pieniądze.

Kredyt czy pożyczka – domowy budżet
Oceń ten post