Kupno mieszkania dla małej rodziny

Kupno mieszkania nigdy nie jest łatwe. Stopień trudności zwiększa się, gdy dysponujemy niewielkim budżetem, chcemy wziąć kredyt hipoteczny, czy też skorzystać z jednego z rządowych programów. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Sprawdźmy.

Określ swoje priorytety

Przede wszystkim niezbędne jest określenie, jakiego rodzaju mieszkania poszukujemy. W przypadku małej rodziny – np. 3 osobowej – absolutnym minimum będą dwie sypialnie, pokój dzienny z kuchnią, łazienka. Jeśli prowadzimy biuro w domu lub często wykonujemy prace biurowe niezbędny może się okazać dodatkowy pokój. Przyda się również wtedy, gdy często odwiedzają nas goście. Do wielu mieszkań w ich cenie przynależy piwnica, w której składować można niepotrzebne rupiecie. Jeśli masz małe dzieci dobrym rozwiązaniem jest również przydomowy ogródka, dzięki, któremu będą one miały możliwość wyrzucenia z siebie nagromadzonej energii. Jeśli nie, to opcją będzie również balkon, który pozwoli zaczerpnąć świeżego powietrza.

Rynek wtórny, czy pierwotny?

Wybór mieszkania z rynku pierwotnego, czy też wtórnego zależy od naszych indywidualnych oczekiwań, a także możliwości samego rynku nieruchomości. Tutaj znaleźć można oferty – np. w ramach licytacji komorniczych – które są najbardziej konkurencyjne. Często w ich ramach mieszkania można kupić za zaledwie 1/3 ich wartości. I wcale nie jest regułą, że musi to być mieszkanie stare i zniszczone. Choć te niewątpliwie są w najkorzystniejszych cenach pod względem metrażu. Nowe, czy też nie, i tak będziemy musieli zaaranżować pod siebie, co powoduje, że musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami na start w kwocie co najmniej około 20 tysięcy złotych.

W przypadku zainteresowania mieszkaniami od dewelopera możemy coraz częściej liczyć na bardzo atrakcyjne oferty. Jednak nie jest to regułą. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, warto dokładnie sprawdzić miejsce inwestycji oraz samego dewelopera. Gdy wszystko okaże się w porządku możemy dostać mieszkanie prze nikogo jeszcze nieużytkowane w bardzo atrakcyjnej cenie.

W ofertach sprzedaży mieszkań od dewelopera ciężko znaleźć jest rozsądną ofertę nieco większego mieszkania. Deweloperzy preferują sprzedaż mieszkań małych, dzięki czemu zwrot z ich inwestycji jest większy.

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Kupno mieszkania dla małej rodziny, to przecież nie tylko jego cena i metraż, ale także lokalizacja. Jeśli masz małe dzieci dobrym pomysłem będzie osiedlenie się w mniej zurbanizowanej części miasta, gdzie wyjście na spacer z pociechami będzie dużą przyjemnością, a za oknami nie będą wyć klaksony samochodowe.

Mieszkania w takich lokalizacjach – najczęściej podmiejskich – to najczęściej te w nowym budownictwie. Często mają również atrakcyjne ceny.

Osobą remontującym bądź odświeżającym swoje mieszkania polecamy okna marki Oknoplast.

Kupno mieszkania dla małej rodziny
5 (100%) 1 vote