Laureaci antonińskiego konkursu pianistycznego

W kategorii do lat 12 najwyżej oceniono Japonkę Mariko Nogami, która wykonała Poloneza As-dur op. pośmiertne i Walc E-dur op. pośmiertne. W kategorii do lat 15 zwyciężył Białorusin Kirył Keduk za mistrzowskie wykonanie Nokturnu Es-dur op. nr 1 i Etiudy cis-mol op. 10 nr 4.

W grupie najstarszej (do lat 18), jury pracujące pod przewodnictwem profesora Akademii Muzycznej w Poznaniu Waldemara Andrzejewskiego najwyżej oceniło Katarzynę Wasiak z Zielonej Góry, która zagrała Mazurki op. 30 oraz Balladę As-dur op. 47.

„Antoniński konkurs dla dzieci i młodzieży jest jedynym tego typu konkursem chopinowskim w Europie” – powiedział PAP dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w pobliskim Ostrzeszowie i organizator imprezy Mirosław Zając.

Dla wielu uczestników udział w nim jest nie tylko szansą zaprezentowania swoich artystycznych możliwości, ale również otwarciem drogi do prawdziwych sal koncertowych – uważa dyrektor.

Interpretacje chopinowskich preludiów, mazurków i polonezów oceniało jury, w którym zasiadali profesorowie Akademii Muzycznych w Warszawie, Katowicach i Poznaniu oraz znakomite pianistki z Japonii – Takako Takahashi i Koji Shimoda.

Przesłuchania konkursowe trwały cztery dni. Uczestniczyło w nich ponad 50 młodych pianistów z Polski, Japonii, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Wietnamu, a samo wręczenie nagród przypadło w 192. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Po koncercie laureatów, uczestnicy konkursu pojechali do Ostrzeszowa, gdzie miejscowej szkole muzycznej nadano imię wielkiego kompozytora.

„Poziom uczestników tegorocznego konkursu był szczególnie wysoki” – powiedział PAP profesor Andrzejewski. Według niego, „antonińskie gwiazdy na pewno zabłysną na najważniejszych krajowych i europejskich konkursach i festiwalach”.

Gościem honorowym tegorocznej edycji była Joanna Marcinkowska, która w 1993 r. zdobyła w Antoninie najwyższe laury. „Ta młoda pianistka odnosi dziś sukcesy koncertowe w całej Europie” – powiedział Zając.

W antonińskim Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów odbywa się wiele festiwali i konkursów o krajowej i międzynarodowej randze.

Co najmniej dwukrotnie gościł tam młody Chopin. Komponował i doradzał księciu Antoniemu, który – jak twierdzą historycy – był nie tylko politykiem, ale również cenionym kompozytorem.

Laureaci antonińskiego konkursu pianistycznego
Oceń ten post