Leasing samochodów używanych, czy jest szansą na korzystną umowę?

leasing

Rynek usług, oferujący możliwość zakupu samochodu z wykorzystaniem leasingu, rozwijał się w okresie ostatnich kilkunastu lat bardzo dynamicznie i dziś niemal każdemu – zarówno osobie prywatnej, jak i firmie, czy nawet podmiotowi posiadającemu osobowość prawną, umożliwia zakup samochodu, właśnie z wykorzystaniem finansowania zewnętrznego. Tym bowiem, w ujęciu najbardziej ogólnym, jest leasing – jest formą zakupu, przy której pomiędzy sprzedającym i kupującym pojawia się podmiot zewnętrzny, dysponujący kapitałem umożliwiającym zawarcie umowy kupna sprzedaży.

I o ile w przypadku zakupu nowych samochodów, operacja ta wydaje się nie być zbyt skomplikowana, to już przy dominujących w Polsce transakcjach na rynku wtórym, możliwość posiłkowania się leasingiem jest obwarowana wieloma ograniczeniami. Jakimi? Przyjrzyjmy się temu, jak działa leasing samochodów używanych w praktyce.

Przedmiot zakupu jest najważniejszy…

To, czy istnieje realna szansa na finansowanie zakupu używanego auta w formie leasingu, zależy przede wszystkim od wieku auta, które ma być przedmiotem umowy. I nie ma tu znaczenia fakt, czy to auto osobowe, osobowe z kratką, czy nawet dostawcze do 3,5 t. Zasadniczo przyjmuje się bowiem, że wiek auta i czas trwania umowy leasingowej nie powinien przekraczać 8 lat. Aby zatem leasing był dla wszystkich stron umowy opłacalny, wiek auta nie powinien przekraczać 4 lat. Ważne jest również to, że czynsz inicjalny w przypadku samochodów używanych bardzo wzrasta i może wynieść nawet 10% wartości leasingu. Do kosztów początkowych wliczyć także należy wycenę i pełne ubezpieczenie OC i AC, bez których nie ma szans na tą formę finansowania zakupu.

Skąd i dokąd?

To kto i od kogo chce nabyć auto, jest dla leasingodawcy równie istotne. Jeśli chodzi o samochody używane, to zasadniczo szansę na taką formę finansowania zakupu mają auta od autoryzowanych dealerów oraz z komisów. Niemal niemożliwy jest natomiast zakup od osoby prawnej, jednak tu warto zawsze skorzystać z procedury indywidualnej kalkulacji. Warto jednak pamiętać, że w przypadku firm, spółek i przedsiębiorstw, zakup od osoby prywatnej, która nie może wystawić faktury VAT, jest po prostu nieopłacalny.

Dowód zakupu to podstawa

Przy leasingu samochodów używanych bardzo ważne jest bowiem to, jaki dokument poświadczy zawarcie transakcji. O ile bowiem przy zakupie nowych aut, faktura VAT jest oczywista, o tyle przy transakcjach na rynku wtórnym dominuje te VAT – marża, VAT zwolniony, czy nawet umowy kupna sprzedaży, które nie dają szans na korzystne odliczanie rat leasingowych czy amortyzację. Dlatego właśnie w takich transakcjach często pojawia się leasing finansowy, rzadko zastępujący leasing operacyjny w zakupach na rynku pierwotnym, który pozwala w pełni wykorzystać koszty leasingu.

Leasing samochodów używanych, czy jest szansą na korzystną umowę?
5 (100%) 1 vote