Lokaty dla każdego

Coraz więcej osób, podchodząc do finansów świadomie, chce uchronić dzieło swoje ciężkiej pracy chociażby przed inflacją. Przez to poszukuje produktów finansowych, które mogłyby pomóc im tego dokonać. Wielu decyduje się na lokaty. Czy są one tymi, które rzeczywiście mogą pomóc? Jak wybrać lokatę bankową? O czym należy wiedzieć?

Czy lokata, to rzeczywiści jest „to”?

Nie w każdym przypadku zdecydowanie się na lokatę może być dobrą decyzję. W teorii, przecież oszczędzenie dodatkowego „grosza” zawsze powinno oznaczać korzyść, jednak niekoniecznie musi tak być w przypadku lokaty. Przede wszystkim, jako opozycja do jej wprowadzenia stają nasze możliwości finansowe. Bank na czas lokaty całkowicie – w większości przypadków – zamraża kwotę lokaty. Przez określony czas – roku, dwóch, czy też innego, na który zobowiązaliśmy się zdeponować pieniądze – nie będą one dla nas dostępne. Rodzi to ryzyko związane ze stabilności naszego budżetu domowego. Zanim się je podejmie warto zastanowić się, czy rzeczywiście lokata jest dla naszej sytuacji finansowej możliwa i bezpieczna. Słowem. Czy poradzimy sobie z zamrożeniem określonej do lokaty kwoty.

Jeśli uzyskamy jednak przecząco odpowiedź lub ryzyko jest zbyt duże warto zastanowić się nad innym produktem finansowym, np. rachunkiem oszczędnościowym, czy też lokatą dynamiczną. Oczywiście wiele banków oferuje możliwość przedterminowego zwrotu zdeponowanych pieniędzy, jednak nie odbywa się to bez utraconych odsetek, a także bardzo często kary. W przypadku rachunku oszczędnościowego, czy też lokaty dynamicznej do środków mamy dostęp cały czas (warto zapoznać się ze szczegółami już w banku). Jednak stopa procentowa jest odrobinę niższa.

Na krótki, czy też długi termin?

Najbardziej korzystne pod względem oprocentowania zawsze były lokaty długoterminowe. Ze względu na dłuższą możliwość deponowania pieniędzy, bank oferował lepsze warunki oprocentowania, tzn. mogliśmy więcej zarobić. Takie rozwiązanie było szczególnie dobre w przypadku większych kwot – np. 10 000 zł, które chcieliśmy odłożyć na okres 2 letni.

Jednak ze względu na rynkowe zapotrzebowanie i konkurencję, coraz częściej banki rywalizują w zakresie loka krótkoterminowych. Spotkać można nawet lokaty 3 miesięczne z 6, czy 7 procentami oprocentowania. Warto jednak pamiętać, że jest to oprocentowanie podawane w skali roku. Jeśli lokata jest od niego krótsza, oprocentowanie – suma zarobionych pieniędzy – będzie proporcjonalnie niższa do długości jej trwania.

Sprawdź: Karty zbliżeniowe – niebezpieczeństwo?

Lokaty dla każdego
Oceń ten post