Medale okolicznościowe a wartość

Medale okolicznościowe mogą mieć dużą wartość. Żeby dokonać odpowiedniego zakupu, trzeba jednak dobrze rozumieć rynek numizmatyczny. Nie każdy medal i nie każda moneta pamiątkowa są wartościowe. Część ze sprzedawanych przez różnorakie firmy pamiątek to zwykłe błyskotki. Zdarza się, że są one wyrabiane z tanich materiałów za pomocą szablonów wielokrotnego użytku. Jak rozpoznać wartościowe medale? Czym różnią się od monet?

Wartość pamiątek okolicznościowych

Pamiątek okolicznościowych wyrabianych w mennicach jest bardzo dużo. Można np. natrafić na puchary, dyplomy, medale lub różnego rodzaju statuetki. Wybór jest naprawdę ogromny. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie mennice dają odpowiednie certyfikaty. Część z nich nie zwraca dostatecznej uwagi na jakość i autentyczność swoich produktów. Podstawową poradą dla początkujących numizmatyków jest więc sprawdzenie mennicy. Ich wyroby powinny mieć światową jakość. Skarbnica Narodowa do każdego swojego produktu wydaje Certyfikat Autentyczności. Co ważne, taki dokument nigdy się nie przedawnia.

Monety i medale okolicznościowe

Momenty i medale okolicznościowe różni przede wszystkim deklarowana wartość nominalna. Medale jej nie posiadają. Oznacza to, że nie mogą być one traktowane jako środek płatniczy. Wartość medali okolicznościowych to przede wszystkim ich precyzyjne wykonanie i piękny projekt. Tego rodzaju pamiątki wykonuje się z metali menniczych, w tym ze srebra, złota, platyny, rutenu, mosiądzu, brązu. Technika ich wykonania może być rozmaita. Zwykle się je wybija, chociaż można także spotkać medale wytworzone metodą odlewniczą. Często w procesie produkcyjnym używa się tzw. stempla lustrzanego. Konkretny projekt nie jest wykorzystywany cały czas. Medale są ekskluzywne. Cechują się bardzo niskim nakładem.

Medale okolicznościowe najczęściej powstają ze względu na jakieś ważne wydarzenie historyczne. Zazwyczaj odnoszą się one do konkretnej postaci, rocznicy lub miejsca. Co ciekawe, medale okolicznościowe nie są zamawiane jedynie przez banki emisyjne. Bardzo często sięgają po nie także osoby prywatne, rozmaite instytucje i prywatne firmy.

Medale okolicznościowe a wartość
Oceń ten post