Medale okolicznościowe – co to takiego?

Medale okolicznościowe często myli się z monetami okolicznościowymi. Nic dziwnego – zarówno jedna, jak i druga kategoria mają ze sobą wiele wspólnego. Niestety należy jednak pamiętać o tym, że monety i medale mają inne wartości i sprzedawane są przez wzgląd na inne przeznaczenie.
Nie można jednak wyciągać wniosku, że jedne są tańsze i bezużyteczne, a drugie są droższe i warto w nie inwestować. Wszystko zależy od celu danego przedsięwzięcia.

Medale okolicznościowe to nie środek płatniczy

Medale okolicznościowe nie mają deklarowanej nominałem wartości. Oznacza to, że nie mogą one stanowić środka płatniczego. Podobnie jednak jak monety, wybija się je ze srebra i złota. Bardzo często do ich produkcji wykorzystuje się także tzw. stempel lustrzany. Medale powstają także dzięki technice odlewniczej. Wytwarza się je w mennicach, podobnie jak monety.

Czy warto zainwestować w medal okolicznościowy? Oczywiście! Cechują się one bardzo precyzyjnym wzornictwem. Skarbnica Narodowa, która specjalizuje się w wyrobie tego rodzaju medali, do każdego projektu podchodzi indywidualnie. Warto także zwrócić uwagę na limitację, czyli niski nakład medali okolicznościowych. Cecha ta sprawia, że tego rodzaju pamiątka jest naprawdę ekskluzywna.

Wydarzenia historyczne na monetach

Najczęściej medale okolicznościowe wybija się przez wzgląd na wydarzenia historyczne.  Zazwyczaj nowa edycja pojawia się, żeby upamiętnić jakąś rocznicę, miejsce lub konkretną postać. Co ciekawe, medale okolicznościowe nie są zamawiane tylko przez banki emisyjne. Bardzo często o ich wytworzenie proszą także rozmaite instytucje (w tym firmy) oraz osoby prywatne.

Warto zauważyć, że medale ze Skarbnicy Narodowej posiadają swoje własne certyfikaty. Dzięki nim klienci mogą mieć pewność, ze otrzymana pamiątka ma gwarancję autentyczności. Tego rodzaju gwarancja nigdy się nie przedawnia. Kolekcjonerskie medale mogą być wytwarzane z wielorakich materiałów. Dostępne są m.in. platyna, mosiądz, brąz, srebro, złoto, ruten. Do każdego medalu dodaje się odpowiednie aksamitne woreczki. Dzięki nim pamiątka jest bezpieczna – nie ulegnie żadnym uszkodzeniom.

Medale okolicznościowe – co to takiego?
Oceń ten post