Medale okolicznościowe – o czym trzeba wiedzieć?

Medale okolicznościowe można kupić u wielu sprzedawców. Na zamówienie wytworzą je także rozmaite odlewnie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdy medal ma wartość. Niektóre to zwykłe błyskotki wytworzone od szablonu. Jeżeli potrzebujesz medalu na konkretną okazję lub kolekcjonujesz ładne pamiątki, korzystaj ze sprawdzonego źródła.

W okresie numizmatycznego boomu na rynku w Polsce pojawiło się mnóstwo firm, które oferują pamiątkowe monety, medale, puchary, dyplomy itd. Niestety należy zdawać sobie sprawę z tego, że wartościowe są wyłącznie te, które produkuje się na najwyższym światowym poziomie. Warto inwestować jedynie w emisje wydawane przez renomowane mennice.

Monety a medale okolicznościowe

Czym różnią się medale okolicznościowe od monet okolicznościowych? Czasami tego rodzaju produkty przypominają się do złudzenia. Są ozdobnie wybite, mają awers i rewers. Trzeba jednak pamiętać o tym, że medale nie mają deklarowanej wartości nominalnej. Oznacza to, że nie mogą one pełnić roli środka płatniczego. Medale wybija się na specjalne okazje. Najczęściej nawiązują one do ważnych wydarzeń historycznych. Zazwyczaj odnoszą się np. do postaci, miejsca lub rocznicy.

Warto inwestować w medale. Ich wartością są przede wszystkim limitowane edycje. Pamiątka tego typu ma swój indywidualny projekt przeznaczony tylko dla ograniczonego nakładu. W ten sposób każdy medal honoruje np. Skarbnica Narodowa. Limitacja określonego projektu wpływa na ekskluzywność wytworów, co oczywiście przekłada się na wyższą wartość kolekcjonerską konkretnego medalu okolicznościowego.

Produkcja medali okolicznościowych

Jak wygląda produkcja tego typu pamiątek? Podobnie jak monety, są one wytwarzane ze szlachetnych materiałów. Do produkcji używa się m.in. srebra, złota, platyny, rutenu, mosiądzu, brązu. Bardzo często w procesie wytwarzania używa się tzw. stempla lustrzanego. Co ważne, medale nie muszą być bite. Czasami wykorzystuje się technikę odlewniczą. Skarbnica Narodowa do wszystkich wyprodukowanych medali okolicznościowych wydaje Certyfikat Autentyczności. Dokument ten to gwarancja, która nigdy nie traci na ważności.

Medale okolicznościowe – o czym trzeba wiedzieć?
Oceń ten post