Mieszkania dla Młodych

Posłowie PO i PSL chcą zwiększenia o 400 mln złotych środków na rządowy program Mieszkanie dla Młodych. Budżet państwa musiałby wtedy przeznaczyć na ten cel 3 miliardy 627 mln złotych. 25 lipca 2013 roku Nadzwyczajna Podkomisja rozpatrzyła tego dnia rządowy projekt ustawy o pomocy państwa przy zakupie pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Program, który miałby to objąć nosi miano Mieszkanie dla Młodych.
Celem programu Mieszkanie dla Młodych jest pomoc młodym małżeństwom i osobom samotnym do 35 roku życia w zakupie pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego. Rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10% ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma dziecko wtedy dofinansowanie wyniesie 15%. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie lub kolejne dziecko można będzie liczyć na dodatkowe 5%. Dopłatą ma być objęte jedynie 50 metrów kwadratowych mieszkania o powierzchni do 75 metrów kwadratowych.
Podkomisja nadzwyczajna zarekomendowała ponadto przyjęcie kolejnej poprawki posłów PO i PSL, by pomoc państwa obejmowała też zakup domu na rynku pierwotnym, a także budowę domu systemem gospodarczym. W pierwszym przypadku zasady dotyczące rządowego wsparcia byłyby takie same jak przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym, ale maksymalna powierzchnia użytkowa domu mogłaby wynosić 100 metrów kwadratowych.
Dopłata państwa do kredytu będzie traktowana jako wkład własny. Kredyty z dopłatą ma oferować około 20 banków. Wnioski w sprawie rządowego wsparcia będą przyjmowane do końca września 2018.

Mieszkania dla Młodych
Oceń ten post