Miłość w czasach nowych technologii

Film „Ona”, którego polska premiera przypadła na 14 lutego bieżącego roku to wstrząsający obraz zbudowany przez reżysera Spike’a Jonze. Niezwykły obraz filmowy opowiada historię o samotności i głodzie bliskości i zaufania. Główny bohater Theodore (Joaquin Phoenix) mieszka samotnie w wielkim mieście i zarabia na życie dziękiserwisowi internetowemu BeautifulHandwrittenLetters.com, na którym wyręcza ludzi w pisaniu listów do najbliższych. Kontrowersyjnie sam ciągle jest w lekko depresyjnym nastroju i wydaje się, że łatwiej mu wczuwać się w cudze emocje, niż zrozumieć własne.

Obiektem miłosnych uczuć głównego bohatera staje się system operacyjny Samantha, który mówi głosem Scarlett Johansson i jest zaprogramowany tak, by spełniać wszystkie potrzeby Theodore. Program komputerowy uwodzi swojego właściciela rozmawiając z nim o jego problemach i życiowych potrzebach. Jest substytutem prawdziwej bliskiej osoby, której brakuje Theodorowi. „Ona” to rozwijana na poważnie w formie dyskursu filozoficznego opowieść o wirtualnej relacji z maszyną, która spełnia jednostronne wyobrażenia o prawdziwym uczuciu.

Reżyser tak rysuje związek głównego bohatera z maszyną, jakby była to relacja dwojga normalnych ludzi. Między mężczyzną a kobietą najpierw rodzi się zwykła ciekawość, potem pojawia się coraz większa bliskość, pierwsze kłótnie. Tak jak w wielu innych historiach bohaterowie przeżywają miłosne wzloty, żeby potem doznać bolesnego spotkania z rzeczywistością i bolesnego upadku.

Film został nominowany do tegorocznych Oskarów aż w pięciu kategoriach: najlepszy film, scenariusz oryginalny, scenografia, muzyka i piosenka („The Moon Song”).

Miłość w czasach nowych technologii
Oceń ten post