Mucha czy krawat?

Dylematy co założyć na daną okazję to raczej temat z jakim się często zmaga moda damska. Tymczasem najczęstszym problemem mężczyzny jest to czy założyć do eleganckiego stroju wyjściowego muszkę czy też krawat? Na bankietach czy innych uroczystościach oficjalnych da się zauważyć, że większość mężczyzn skłania się ku krawatom. Jedynie jakiś mały procent wybiera muszkę, która jest swojego rodzaju wyznacznikiem oryginalności i ekscentryczności. Do pracy w biurze o wiele lepiej widziany jest krawat. Są jednak firmy pozwalające na bardziej luźny strój – wówczas założyć można muszkę w stonowanej barwie i sportową marynarkę. Inna sprawa ma się w stosunku do branży kreatywnej – tu już można sobie poeksperymentować z wzorami i materiałami, zarówno na muszkach, jak i na krawatach.

Z kolei w przypadku smokingu niezawodnym zestawem jest muszka. Krawat jest tu kompletnie nie na miejscu. Jest to odwieczna zasada i nie ma szans by ją zmienić.

Do niedawna krawat był o wiele bardziej popularny. Pasuje do garnituru, świetnie prezentuje się na ślubie czy weselu, balu czy imprezy charytatywnej. Oczywistą sprawą jest to, że należy go odpowiednio dobrać do koloru koszuli – w przypadku koszul białych krawat powinien być ciemny: granatowy lub czarny. Od rodzaju kołnierzyka zależy z kolei to jaki węzeł krawata należy zastosować. Krawat nie może być kiczowaty – w jakieś banalne wzory, kwiatki i tym podobne.

Z kolei muszka wraca ostatnio do łask. Do niedawna uznawana za brak obycia modowego dziś bywa noszona częściej i śmielej, nawet przez panów młodych idących do ślubu. Z resztą w końcu pan młody podczas oczepin rzuca muszką a nie krawatem. Po muszkę częściej sięgają osoby młode, które chcą podkreślić swoją odrębność i własny styl. Z resztą bywa ona wygodniejsza od krawata wiszącego aż po pasek spodni.

Co więc wybrać ostatecznie? Dla starszego pokolenia symbolem elegancji jest krawat, w związku z tym dla osób powyżej lat pięćdziesięciu zaleca się noszenie właśnie tego dodatku. Z kolei osoby młodsze mogą sobie pozwolić na odrobinę więcej fantazji i tu bardziej sprawdzi się muszka. Można również spróbować dostosowywać te dwa dodatki do sylwetki mężczyzny. Krawat optycznie wydłuża więc powinien być noszony przez mężczyzn niższych i bardziej krępych. Muszka z kolei poszerza – więc doskonale nadaje się do używania przez smukłych, wysokich panów.

Mucha czy krawat?
Oceń ten post