Najważniejsze informacje przy zakładaniu firmy

Własna firma to marzenie każdej osoby, która chce się czuć samodzielnie pod względem zawodowym. Praca na etacie ma bowiem swoje plusy, ale rzadko kiedy dzięki niej możliwe jest osiągnięcie satysfakcjonujących zarobków, które pozwolą na godne życie bez zbędnych wyrzeczeń. Gdy ma się odpowiednią ilość gotówki lub dużą zdolność kredytową, można już założyć swoją firmę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na samym początku konieczne jest spełnienie szeregu formalności. W przypadku zatrudniania dodatkowych osób, dobrze jest skorzystać z oprogramowania do zarządzania kadrami.

Jak zarejestrować firmę w najważniejszych instytucjach?

Aby móc rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, firmę należy zarejestrować w takich instytucjach jak ZUS, Urząd Skarbowy oraz GUS. Obecnie wszystkie formalności w tej kwestii załatwia się za pomocą druku CEIDG-1. Można to zrobić osobiście, w odpowiednim Urzędzie Gminy, ale także elektronicznie. Elektroniczna rejestracja firmy jest jednak możliwa tylko w przypadku posiadania podpisu elektronicznego (jego początkowy koszt to około 300 zł, a koszt rocznego odnowienia – nieco ponad 100 zł) lub profilu zaufanego, do założenia którego jest jednak potrzebna wizyta w Urzędzie Gminy.

Podatek VAT, a działalność gospodarcza

Jeśli firma będzie osiągała duże obroty (powyżej 200 tys. rocznie) lub będzie prowadziła działalność, która ze względu na przedmiot podlega obowiązkowi opodatkowaniu podatkiem VAT bez limitów kwotowych, konieczne może się stać zarejestrowanie się jako podatnik VAT czynny. Należy to uczynić we właściwym Urzędzie Skarbowym za pomocą druku VAT-R

Wizyta w ZUS

Po zarejestrowaniu działalności gospodarczej za pomocą druku CEIDG-1, należy udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie trzeba złożyć jeden z dwóch druków. ZUS ZUA składają osoby prowadzące działalność gospodarczą, które będą opłacać zarówno składki ZUS, jak i składkę zdrowotną, z kolei ZUS ZZA składają przedsiębiorcy, którzy będą opłacać tylko składkę zdrowotną, ponieważ ze względu na pracę na etacie pozostałe składki opłaca za nie ich pracodawca.

Sprawdź: Zakładamy firmę – czy warto?

Najważniejsze informacje przy zakładaniu firmy
Oceń ten post