NFZ nie zapłaci za Stawkę kapitacyjną

W piątek 20 września prezes zarządu na posiedzeniu ustalił nowy sposób kontraktowania pacjentów w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) w 2014 roku. Lekarze grożą, że nie podpiszą umów.
16 września prezes NFZ Agnieszka Pachciarz, podczas konferencji prasowej poinformowała, że po wprowadzeniu systemu eWUŚ, okazało się, iż w rejestrach poradni POZ widnieje wiele osób, za które NFZ przelewa świadczeniodawcom stawkę kapitacyjną, choć nie płacą one składek zdrowotnych, bo np. wyjechały za granicę i tam korzystają z opieki zdrowotnej. Następnie w środę 18 września, po spotkaniu lekarzy z kierownictwem Funduszu rozpoczęła się Medialna polemika lekarzy- związkowców Porozumienia ze stanowiskiem NFZ dotyczącym kontraktowania świadczeń w POZ na 2014 r..
Stawka kapitacyjna to zapłata za z góry za cały rok NFZ, za osoby ubezpieczone i znajdujące się w rejestracji u lekarzy POZ . Jest płacona ryczałtem wiec czym więcej zapisanych pacjentów tym lepiej, bez względu czy przychodzą na poradę czy nie. NFZ chce uciąć koszty, ale za to „będziemy dodatkowo płacić za bilanse zdrowia dzieci i porady patronażowe” – tłumaczyła prezes NFZ.

NFZ nie zapłaci za Stawkę kapitacyjną
Oceń ten post