Nietykalni

Film „Nietykalni”, w oryginalnym tytule „Intouchables”, to francuski komedio – dramat, który swoją światową premierę miał 23 września 2011 roku. Film oparty na prawdziwej historii, zachwycił ponad 25 milionów widzów. Komedia Olivera Nakache i Erica Toledano otrzymała łącznie 7 nagród i 23 nominacje.

Nietykalni” to historia która zdarzyła się naprawdę. Phelippe, w roli którego wcielił się Francois Cluzet, zostaje sparaliżowany z wyniku wypadku. Bogaty arystokrata jest zmuszony zatrudnić opiekuna. Przeprowadzając liczne rozmowy kwalifikacyjne, trafia na Drissa (Omar Sy). Młody chłopak, który właśnie wyszedł z więzienia, zwraca uwagę Phelippe i mimo braku doświadczenia, zostaje zatrudniony jako pielęgniarz milionera. Driss jest kompletnym przeciwieństwem Phelippe, nie łączy ich zupełnie nic. Może właśnie dlatego, zostają przyjaciółmi, jak to się mówi „przeciwieństwa się przyciągają”. Jeden od drugiego uczy się patrzeć na życie z trochę innej perspektywy. Driss pozna życie w luksusie, będzie miał styczność z kulturą, nabierze rozumu i rozsądku, zmieni się w odpowiedzialnego mężczyznę. Phelippe natomiast zda sobie sprawę, że w życiu nie można zawsze brać wszystkiego na poważnie, czasem warto spojrzeć na niektóre sytuacje z przymrużeniem oka. Dowie się, że można czerpać radość z małych rzeczy, a jego niepełnosprawność fizyczna nie jest powodem do bycia nieszczęśliwym. 

Warto wspomnieć o muzyce występującej w filmie. Świetnie dopasowanej do sytuacji, wyzwalającej emocje. Przyjemne dla ucha dźwięki Ludovico Einaudi, z przejrzystą linią melodyczną, przeplatane są muzyką klasyczną. 

W „Nietykalnych” postawiono na świetną grę aktorską, dla której tłem jest wspaniały montaż i uzasadniona praca kamery, która oddziałuje na emocje i jest bardzo naturalna. Film uczy tego, by czerpać z życia garściami i doceniać wartość prawdziwego przyjaciela, który nie ciepłym słowem, a niekiedy drastycznymi środkami, stawia nas na nogi i nie pozwala się poddać. 

Nietykalni
Oceń ten post