Noworoczne postanowienia – jak je wprowadzić w życie

Noworoczne postanowienia są często naszą zmorą, która daje o sobie znać pod sam koniec roku w postaci niezrealizowanych planów. W tym roku przygotuj się dobrze, abyś mógł spełnić cele, które wyznaczyłeś sobie na ten rok. Prezentujemy porady, jak dotrzymać nasze noworoczne postanowienia i doprowadzić je do skutku.

Poćwicz swoją silną wolę!

Postanowienia noworoczne to kwestia głównie naszej własnej determinacji. Ćwiczenie silnej woli nie polega na zmuszaniu się do rzeczy, których nie chcemy robić, a bardziej na systematycznym dążeniu do raz postawionego sobie celu. Staraj się ćwiczyć swój umysł choćby rozwiązując trudne zagadki. Nie poddawaj się, dopóki nie znajdziesz rozwiązania. Z czasem to podejście uda Ci się przełożyć na „prawdziwe” życie.

Ćwiczyć silną wolę można przy okazji każdej, z pozoru prozaicznej rzeczy dnia codziennego. Spóźniasz się do pracy? Ustawiaj budzik na 10 minut wcześniej. Nie masz czasu by dla siebie gotować? Postaraj się wydzielić w tygodniu choć kilka dni, by przygotować sobie coś samodzielnie. Prześledź małe problemy, jakie masz na co dzień i postaraj się je rozwiązać, przy okazji ćwicząc silną wolę i powoli realizując większe cele.

Nie stawiaj sobie celów niemożliwych

Mówi się, że wszystko jest możliwe… no chyba, że w jeden rok masz zamiar nauczyć się trzech nowych języków i jeszcze założyć własną firmę. Ustalając sobie noworoczne postanowienia skup się na rzeczach, o których będziesz wiedział, że są do zrealizowania i że na pewno będziesz miał na to czas. Nie mów od razu „w tym roku zostanę prezydentem”, a bardziej „w tym roku będę kandydował do rady miasta.

By Twoje noworoczne postanowienia stały się realne najlepiej jeśli wybierzesz jedną z dwóch opcji: albo ustalić sobie jeden cel, o którego realizacji wiesz, że zajmie Ci długi czas, albo postawić na kilka mniejszych, mniej wymagających. Kluczem do sukcesu jest to, by były one realistyczne, dokładnie się więc zastanów, jakie masz w tym roku możliwości i wytrwale dąż do celu.

Zaplanuj swoje działania

Postaraj się, by realizacja Twoich celów nie była niezorganizowana, gdyż trudniej Ci będzie dotrzymać postanowienia. Zastanów się, jak chcesz spełnić swoje marzenie i rozplanuj sobie jego realizację. Zapisz sobie, co będziesz robił w tym kierunku i w jakim czasie. Postaraj się tak rozłożyć „pracę”, by nie stała się ona dla Ciebie utrapieniem. W końcu realizujesz coś, na czym Ci zależy i co sam sobie postanowiłeś. Rób sobie przerwę od swojego postanowienia, by wrócić do niego z nową energią i zapałem. Zaznaczaj sobie, jakie popełniłeś postępy, by wiedzieć że Twoja praca nie idzie na marne i wynikają z niej pozytywne rezultaty.

Dobrym pomysłem jest też podzielenie swoim postanowieniem i planem realizacji z bliskimi. Im więcej osób będzie wiedziało o Twoich noworocznych postanowieniach, tym większą motywację zyskasz by je zrealizować. Jest to być może pewna forma presji, ale też wsparcia od najbliższych, które na pewno pomoże Ci w zachować silną wolę.

Noworoczne postanowienia – jak je wprowadzić w życie
Oceń ten post