Numizmatyka – hobby czy inwestycja?

Numizmatyka to nie tylko hobby, ale także doskonała inwestycja, zakładając oczywiście, że są to wartościowe monety kolekcjonerskie.
Planując inwestycję poprzez kolekcjonowanie monet, w pierwszej kolejności należy zrozumieć podstawowe różnice pomiędzy monetami kolekcjonerskimi, a tzw. monetami bulionowymi. W pierwszym przypadku priorytetem jest przede wszystkim wartość kolekcjonerska, natomiast monety bulionowe bite są z myślą o osobach, które zamierzają inwestować wyłącznie w kruszec.

Co wiedzieć powinien początkujący kolekcjoner?

Wielu początkujących kolekcjonerów kupuje monety patrząc przede wszystkim na wygląd. W rzeczy samej nie ma w tym nic dziwnego, należy jednak pamiętać, że konieczne jest zweryfikowanie faktycznej wartości konkretnego numizmatu, czyli upewnienie się, że jest to prawdziwa moneta.
Wiele medali i numizmatów wygląda jak moneta, choć w rzeczywistości nią nie są, a ocena ich wartości kolekcjonerskiej jest bardzo trudna.
Wartościowa moneta powinna posiadać wybity nominał, co oznacza, że jest lub była pełnoprawnym środkiem płatniczym w konkretnym kraju. Warto podkreślić, że monety kolekcjonerskie mogą mieć różne nominały oraz wartość. Przykładowo, w Polsce dostępne są monety złote o nominałach 200 i 100 zł, monety srebrne o nominałach 20 i 10 zł oraz monety z Nordic Gold, najczęściej o nominale 2 zł. Ponadto dostępne są monety z innych krajów.

Kolekcjonerska inwestycja

Białym krukiem dla numizmatyków są monety okolicznościowe o nietypowych nominałach. Przykładem może być tutaj moneta o nominale 1000 zł z wizerunkiem Jana Pawła II, bita w 2010 roku z okazji beatyfikacji wielkiego Polaka. Nakład wyniósł pięć tysięcy sztuk, ponadto moneta wykonana została ze złota o najwyższej próbie, dlatego też cena emisyjna wynosiła 30 tysięcy złotych, a rok później wartość monety wzrosła do 50 tysięcy złotych.
Obecnie monet z wizerunkiem Papieża – Polaka jest znacznie więcej, różna jest także ich wartość.
W przypadku monet kolekcjonerskich decydującą funkcję odgrywa rodzaj stopu, próba oraz nakład, w dalszej kolejności pod uwagę brany jest czas wybicia monety.
Chcąc rozpocząć przygodę z numizmatyką, w pierwszej kolejności należy zdobyć niezbędną wiedzę z tej dziedziny.

Numizmatyka – hobby czy inwestycja?
Oceń ten post