Numizmatyka – pasja kolekcjonowania monet i medali okolicznościowych

Większość ludzi posiada w swoim życiu jakąś pasję. Jedni uwielbiają jeździć na rowerze, drudzy z zapałem kibicują ulubionej drużynie piłkarskiej, inni namiętnie czytają książki. Do grupy mniej znanych, choć równie ciekawych hobby należy numizmatyka. Polega ona zbieraniu i badaniu monet, banknotów i medali okolicznościowych. Przedmioty te określa się mianem numizmatów.

Numizmatykiem zostać jest bardzo łatwo. Jakieś pieniądze posiada przecież każdy z nas. Wystarczy jedynie odłożyć je do klasera zamiast wydać w sklepie. Jednakże monety i banknoty, którymi posługujemy się na co dzień, nie mają zazwyczaj wartości, która przewyższa ich nominał. Bardziej cenne są oczywiście okazy rzadkie i stare. Te potrafią osiągać na rynku bardzo wysokie ceny, a swoim właścicielom przynosić sporo radości podczas oglądania i podziwiania (podstawą numizmatyki jako pasji jest w końcu przyjemność płynąca z posiadania czegoś unikalnego).

Nie należy jednak zakładać, że trzeba mieć fortunę, aby móc oddawać się pasji kolekcjonowania pieniędzy. Niektóre okolicznościowe monety da się zdobyć za całkiem nieduże pieniądze. Skarbnica Narodowa dość często wydaje serie dotyczące na przykład ważnych wydarzeń czy znanych osób. Często informuje o tym za pomocą rozsyłanych masowo listów.

Dobrze mieć na uwadze, że wartość monet i medali zmienia się w czasie. Numizmatykę można więc traktować nie tylko jako ciekawe hobby, ale jako sposób na inwestowanie oszczędności. Kupując rzadką monetę można być pewnym, że za parę lat sprzeda się ją z niemałym zyskiem.

Numizmatyka – pasja kolekcjonowania monet i medali okolicznościowych
Oceń ten post