Osiedlowy biznes

Osiedlowy biznes – jaki wybrać aby zarobić?

Trudno dziś sobie wyobrazić pejzaż polskich miast bez galerii handlowych, tak samo ciężko byłoby funkcjonować mieszkańcom śródmiejskich i podmiejskich dzielnic bez osiedlowego biznesu, w których mieszczą się sklepy i okoliczne lokale usługowe. I choć część handlu przeniosła się do wielkopowierzchniowych sklepów, to jednak osiedlowe usługi wciąż są doskonałym sposobem na Jak zatem wybrać biznes, który trafi bezpośrednio w gusta mieszkańców i bez czego lokatorzy osiedli wręcz nie mogą się obejść? Poniżej kilka wskazówek na intratny biznes.

Lokalizacja

Specjaliści zgodnie twierdzą, że najważniejszą sprawą podczas tworzenia własnego biznesu jest odpowiednia lokalizacja. To, gdzie powstanie nowy lokal handlowy czy gastronomiczny, często przesądza o jego sukcesie. Wielkie aglomeracje mają w osiedlach mieszkaniowych ogromny potencjał handlowy. Polscy konsumenci, mimo ogromu centrów handlowych, bardzo chętnie robią zakupy w małych sklepach, blisko miejsca zamieszkania. Odwiedzając je średnio co drugi dzień zostawiają kilkadziesiąt a nawet kilkaset złotych tygodniowo.

Największy potencjał kryje się w nowo powstałych i niejako autonomicznych osiedlach. Tworzą one swoiste mini miasteczka z dobrze zaplanowaną i niezależną infrastrukturą, w postaci lokali handlowych i usługowych usytuowanych najczęściej na parterze budynków mieszkalnych. Po pierwsze na nowych osiedlach niema często konkurencji w postaci wielkich sieci handlowych czy dużej liczby punktów usługowych, po drugie niejako w pakiecie z lokalizacją, otrzymujemy dużą grupę nowych mieszkańców, będących naszymi potencjalnymi klientami. Co ważne klienci Ci bardzo często na nowo muszą tworzyć swoje zakupowe przyzwyczajenia.

Baza klientów

Zakładając swój biznes na osiedlu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę liczbę mieszkańców zamieszkujących dane miejsce oraz konkurencję, która może być naszym rynkowym rywalem. Należy się też zastanowić nad tym, co jest w danej lokalizacji potrzebne i jaka nisza jest niewypełniona.

Jaki typ biznesu wybrać?

Zdefiniowanie potrzeb mieszkańców danego osiedla może okazać się kluczem do sukcesu przy wyborze rodzaju osiedlowego biznesu. Każdy człowiek musi jeść i to zawsze będzie najbezpieczniejsza forma osiedlowego interesu. Wybierając jednak ten rodzaj działalności musimy zastanowić się czy otwieramy własny sklep czy może jakąś inwestycję franczyzową. Z punktu widzenia mieszkańców osiedla kluczowe jest by taki punkt był otwarty w godzinach dostosowanych do ich potrzeb. Może być tak, że najwięcej klientów będzie odwiedzać sklep w późnych godzinach popołudniowych i nocnych oraz w soboty i niedziele.

Nieodzownym elementem infrastruktury osiedla są też apteki, które stanowią jedne z najbardziej intratnych małych biznesów. Wielu ekspertów jako atrakcyjny pomysł na osiedlowy interes wskazuje także przedszkole lub kluby malucha. W „młodych” budynkach mieszkalnych ten kierunek może okazać się przysłowiową żyłą złota.
Specjaliści zgodnie twierdzą, że najlepszą lokalizacją dla osiedlowego biznesu są nowo powstające bloki i kompleksy mieszkalne, które wraz z nowoczesnym lokalem dają rzeszę potencjalnych klientów. Taki biznes po sąsiedzku pozwala zbudować więź z klientami, która z pewnością przełoży się na ich lojalność, a co za tym idzie rozwój prowadzonej działalności handlowej bądź usługowej.

Osiedlowy biznes
Oceń ten post