Piłka nożna i sport

Piłka nożna to nie jest zwykły sport. To zdecydowanie coś więcej. Ktoś kiedyś powiedział nawet, że piłka nożna to tzw. „nadsport”. O co w tym chodzi. Oczywiście ta materia jest bardzo złożona i aby ja rozwinąć potrzeba dużo więcej miejsca. Jednak można pokrótce opisać, dlaczego piłka nożna nie mieści się w pojęciu sport.
Gdy odwiedzimy sklep sportowy to tam dostrzeżemy praktycznie wszystkie sprzęty, które potrzebne nam są do uprawiania różnych sportów. Oczywiście sklep sportowy zaoferuje nam zarówno piłki do piłki nożnej, koszykówki, czy siatkówki. Różnica tkwi w pieniądzach oraz przede wszystkim w zainteresowaniu.
Piłka nożna to sport, którym interesują się narody na całym świecie. Niezależnie od tego czy są to społeczeństwa wysoko rozwinięte (np. kraje Europy Zachodniej), czy kraje tzw. Trzeciego Świata, wszyscy uwielbiają kopać piłkę. Jest w tym coś niesamowitego co przyciąga wszystkich ludzi, przez piłkarzy, trenerów i działaczy po samych kibiców, którzy się tym interesują.
To zainteresowanie wiąże się bezpośrednio z pieniędzmi. To naturalny związek, któremu nie można się dziwić. Im więcej kibiców, tym więcej sponsorów, a im więcej sponsorów tym więcej pieniędzy. To bardzo prosta zasada, która powoduje, że żaden inny sport nie dysponuje takim kwotami. Częstokroć są to setki milionów euro. O takich zarobkach jak mają piłkarze inni sportowcy mogą tylko pomarzyć.
Te dwa elementy powodują, że futbol jest czymś poza sportem, czymś co znajduje się nad innymi dyscyplinami sportowymi.

Piłka nożna i sport
Oceń ten post