Polska porażka na Eurowizji

Konkurs Piosenki Eurowizji, wyczekiwany co roku przez rzesze sympatyków muzyki pop, odbył się w tym roku 19, 21 i 23 maja w Hali Miejskiej w Wiedniu. Gala konkursowa poprowadzona została przez Conchitę Wurst. Na scenie w roli konferansjerek pojawiły się także Alice Tumler, Arabella Kiesbauer i Mirjam Weichselbraun. Jeśli chodzi o samą część konkursową Polskę reprezentowała Monika Kuszyńska. Piosenkarka, mimo fantastycznego głosu, wychwalanego przez krytyków muzycznych, co prawda dostała się do finału, aczkolwiek w ostatecznym starciu uzyskała jedynie 10 punktów. Nietrafiony wybór piosenki (liryczne „In the name of love”) niestety nie pomógł jej znaleźć się na podium, ani nawet w jego bliskich okolicach. Ostatecznie Polska uplasowała się na 23 miejscu.

Zwycięstwo w konkursie przypadło w tym roku Szwecji, którą reprezentował Måns Zelmerlöw. Zaśpiewał piosenkę „Heroes” zdobywając dzięki niej 217 punktów. Na podium znaleźli się też Aminata (Łotwa) oraz Nadav Guedj (Izrael).

Punkty przyznawane w konkursie przez kraje uczestniczące w tej muzycznej rywalizacji, najczęściej są przejawem polityczno-geograficznej sympatii. Biorąc pod uwagę ów fakt, trzeba przyznać, iż największe zaskoczenie wywołał właśnie zdobywca trzeciego miejsca. Z całą pewnością duży wpływ na pozycję Nadav’a Guedj’a miał wybór repertuaru. Utwór zaśpiewany przez reprezentanta Izraela jest połączeniem kilku gatunków muzycznych. Niebagatelny wpływ musiał mieć w przypadku tej piosenki również element zaskoczenia i zabawy rytmem – niewinne, spokojne, niczym ballada intro przeradza się w typowo klubową muzykę. Nie mogło zabraknąć w tym przypadku i nawiązania do kultury – całość zwieńcza izraelska, skoczna melodia.

Eurowizja od lat traktowana jest jako miejsce, w którym młodzi artyści mają szansę wybić się na europejski rynek muzyczny, czy zyskać światowy rozgłos. Jeśli chodzi o polskie sukcesy, najwyższe jak dotąd (drugie) miejsce zajęliśmy w1994 roku, kiedy to jako reprezentantka Polski wystąpiła na scenie Edyta Górniak.

Polska porażka na Eurowizji
Oceń ten post