Polska – rating wiarygodności

Pomimo tego, że każde państwo indywidualnie pracuje na swoja gospodarkę, to na arenie międzynarodowej z każdym dniem mamy do czynienia z wydarzeniami, które potrafią zmienić losy całej finansowej historii. Każde państwo, również Polska, jest również uczestnikiem obrotu międzynarodowego i z tego też powodu podlega wszystkim prawom związanym ze światową gospodarką – mieliśmy ostatnio tego przykład związany z ratingiem Polski wystawionym przez Agencję Moody’s. Co powinniśmy wiedzieć o tego typu ratingach i jak może wyglądać przyszłość Polski pod tym względem?

Obniżenie ratingu?

Wbrew pozorom Polska jest oceniana na arenie międzynarodowej od dłuższego czasu i ostatnia ocena przez Agencję Moody’s nie jest niczym niezwykłym. Co prawda wielu z nas dziwi sama perspektywa obniżenia ratingu wiarygodności finansowej kraju do poziomu takich gospodarek jak Omanu, Malty czy Litwy, jednak wszystko to jest zasługą działań między innymi polskiego rządu, od którego zależy zaufanie światowych inwestorów.
Finalnie jednak Agencja Moody’s utrzymała rating zmieniając jednak perspektywę ze stabilnej na negatywną.

Rating Standard&Poor’s

Zupełnie inną drogą w styczniu 2016 r. poszła agencja ratingowa Standard&Poor’s, która obniżyła ranking naszego kraju z A- do BBB+, co w bezpośredni sposób odbiło się na kursie naszej waluty do dolara czy euro.

Gospodarka – przyszłość ratingu?

Jak będzie wyglądała przyszłość ratingu Polski? Wszystko zależy od tego czy polskiemu rządowi uda się odzyskać zaufanie inwestorów – takie ustawy jak 500+ czy plany przewalutowania kredytów we frankach temu jednak nie sprzyjają.

Polska – rating wiarygodności
Oceń ten post