Przeprawa przez prom

Przeprawy przez prom – zgodnie z obowiązującymi przepisami – mogą z jednej strony obejmować wyłącznie przewóz osób, z drugiej natomiast usługi pasażersko-towarowe. W zależności od przeznaczenia wyróżnia się różnorodne typy promów, jednak wszystkie powstały na bazie statków pasażerskich.

Co to jest żegluga wahadłowa?

Żegluga wahadłowa to regularne kursy między portami. Warto nadmienić, że promy to rodzaj statków, które zostały wyprodukowane w oparciu o statki pasażerskie. Ta ewolucja pozwoliła na wykształcenie się różnego rodzaju promów, a ich podział zależy od funkcji, jaką spełniają w transporcie morskim czy rzecznym.

Prom może być przeznaczony tylko do przewozu osób, jednak współcześnie coraz częściej pojawiają się średnie i duże jednostki pływające, które służą do przewożenia pasażerów i towarów oraz  samochodów. Istnieją także promy typu combi – kombinowane. Charakterystyczną cechą promów kombinowanych jest ich wielofunkcyjność, ponieważ spełniają one funkcje pasażersko-samochodowo-kolejowe.

Od czego zależy przeprawa przez prom?

Przeprawa przez prom nie zawsze wygląda identycznie, a przewóz towarów zależy przede wszystkim od warunków atmosferycznych, stanu wody, siły wiatru czy widoczności.

Może obejmować na przykład samochody, których ciężar całkowity nie przekroczy od trzech do sześciu ton. Jednak w określonych warunkach może ulec zmianie rodzaj ładunku.

Przy niskim stanie wody i silnym wietrze w celu zachowania maksymalnych środków ostrożności, może się zdarzyć, ze przeprawa przez prom będzie nieco zakłócona. Na prom zostanie załadowana mniejsza od przewidywanej liczba pojazdów. Niesprzyjające warunki pogodowe mogą stać się przyczyną tego, że przeprawa przez prom będzie możliwa tylko dla samochodów osobowych, a co więcej, kursy promu w trudnych okolicznościach mogą zostać po prostu odwołane.

Dzięki rozwojowi innowacyjnych technologii promy są ciągle udoskonalane, ale w niesprzyjających warunkach pogodowych przeprawa przez prom musi ulegać pewnym obostrzeniom i ograniczeniom.

Przeprawa przez prom
Oceń ten post