Przepustka do świata kultury: Paszporty Polityki 2013 rozdane

Paszporty Polityki rozdano po raz dwudziesty pierwszy. Przyznawane w siedmiu kategoriach Paszporty wpisały się już na stałe w kalendarium ważnych wydarzeń kulturalnych w Polsce i stały się przepustką do kariery dla zasłużonych twórców. Nic więc dziwnego, że gala, która odbyła się 14 stycznia w Operze Narodowej w Warszawie przyciągnęła rzesze znanych i lubianych twórców.

Nagrody przyznano za szczególne osiągnięcia w dziedzinach filmu, teatru, literatury, sztuk wizualnych, muzyki poważnej i popularnej. Siódma kategoria – kreator kultury – przyznawana za całokształt twórczości i niezwykle twórczą działalność wzbudziła w tym roku najwięcej emocji.

Laureatem w kategorii film okrzyknięto Dawida Ogrodnika, który rozpoznawalny dzięki kreacji chorego na porażenie mózgowe Mateusza otrzymał już w swojej krótkiej karierze liczne nagrody za niebywale realistyczne kreacje aktorskie i wrażliwość sceniczną. Po zeszłorocznej nagrodzie przyznanej reżyserowi Krzysztofowi Garbaczewskiemu, fakt, iż teatralny paszport powędrował w ręce pary twórców: dramatopisarki Jolanty Janiczak i reżysera Wiktora Rubina nie był dla nikogo zaskoczeniem. Także pisarz i publicysta Szczepan Twardoch doceniony w ubiegłym roku za powieść Morfina otrzymał w tym godnego następcę. Tegoroczną nagrodę w kategorii literatura odebrał Ziemowit Szczerek. Jego książka Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian okazała się tą, która zasłużyła na miano zwycięskiej. Paszportem sztuk wizualnych uhonorowano obiecującą Anetę Grzeszykowską. Jej wystawa Śmierć i dziewczyna prezentowana w Narodowej Galerii Sztuki została zauważona przez jury. Zwycięzcą w kategorii muzyka poważna została grupa Apollon Musagete Quartett. Paszport muzyki popularnej wręczono pianiście i kompozytorowi Marcinowi Maseckiemu. Polskiego trębacza i kompozytora jazzowego Tomasza Stańko uhonorowano tytułem kreatora kultury. Jego twórczość, która łączy tradycję z nowoczesnością została słusznie doceniona przez jury.

Zeszłoroczni laureaci Paszportów Polityki postawili poprzeczkę bardzo wysoko, nie dziwi więc fakt, iż tegoroczna edycja wzbudziła tyle emocji. Pozostaje tylko czekać na kolejny rok, który miejmy nadzieję, doceni równie ciekawe osobistości świata kultury.

Przepustka do świata kultury: Paszporty Polityki 2013 rozdane
Oceń ten post