Rita Wilson i Tom Hanks – trudne ścieżki życia

Rodzice Rity są Grekami i ich małżeństwo jest tak trwałe, jak mogą być tylko greckie małżeństwa. Rodzice Toma rozwiedli się, kiedy miał 5 lat. On sam ma na swoim koncie jedno nieudane małżeństwo, które zakończyło się rozwodem. Mimo to od 22 lat Tom i Rita są małżeństwem powszechnie uważanym za jedno z najlepszych w Hollywood: otwierają listę par, które sprawiają wrażenie, że małżeństwo jest rzeczą łatwą. Dodajmy, że jest to krótka lista.

DOBRZY KUMPLE

Jak przystało na parę aktorów, Rita i Tom poznali się na planie filmowym. Był rok 1981, Rita miała wówczas 23 lata, Tom – 25. Brali udział w realizacji popularnego w USA sitcomu Bosom Buddies (Dobrzy kumple). Wspólna praca nie zaowocowała bliższą przyjaźnią, Rita i Tom pozostali dobrymi kumplami, aż do następnego spotkania, czy raczej wspólnej pracy.
Tym razem, a był to rok 1985, spotkali się na planie filmu Volunteers (Ochotnicy). I wtedy zaiskrzyło: zakochali się w sobie. Znali się już dobrze, teraz stało się jasne, że podobają się sobie, można było zatem spodziewać się rozwoju romansu. Ale nie: po skończonej pracy Rita i Tom wrócili do swoich domów i swojego życia. Dlaczego nie pozwolili, by zawładnęło nimi uczucie? Przeszkoda była bardzo istotna: Tom Hanks był żonaty, co więcej – miał dwoje dzieci.

MĘŻCZYZNA Z PRZESZŁOŚCIĄ

Pierwszą żoną Toma Hanksa była koleżanka z college’u, Susan Dillingham, również aktorka. Nie łączyła ich wielka miłość. Pobrali się, ponieważ dziewczyna spodziewała się dziecka. Tom, kierując się poczuciem odpowiedzialności, zaproponował małżeństwo. I tak w wieku 21 lat został najpierw ojcem, a dwa miesiące później mężem.
Tom i Susan szybko się przekonali, że małżeństwo nie było dobrą decyzją dla żadnego z nich. Ich związek trwał 9 lat (1978-87), a powodem jego rozpadu nie była Rita, lecz brak uczucia. Kiedy Tom poznał Ritę, przestraszył się własnych doświadczeń. Miał już przecież za sobą jedno niepowodzenie. Co będzie, jeśli znów się myli?
Nie chciał po raz drugi popełniać tego samego błędu. Dlatego zanim związał się z Ritą, poddał się terapii, która pozwoliła mu zrozumieć powody swojej życiowej porażki. To dzięki leczeniu Tom zrozumiał, że on i Susan niewłaściwie odczytali swoje uczucia, Tom, który wychowywał się bez matki, szukał w życiu odrobiny rodzinnego ciepła. Jego rodzice rozwiedli się, kiedy miał 5 lat. Tom wraz z siostrą i bratem zamieszkali z ojcem, który próbował połączyć samotne wychowanie trójki dzieci z niestabilną pracą w gastronomii.
Rodzina Hanksa przeprowadzała się co dwa, trzy lata, czasem częściej. Pozbawiony matczynego wsparcia, Tom szukał go w związkach z kobietami. Kiedy poznał Susan, wydawało mu się, że znalazł bezpieczną przystań. Ale tak nie było. Susan nie traktowała związku z Tomem równie poważnie jak on. Nigdy nie walczyła o utrzymanie małżeństwa. Dla niej liczyła się jej aktorska kariera. Tom był w potrzasku: tkwił w małżeństwie z kobietą, której nie kochał i która nie kochała jego, ale miał też dzieci, którym chciał stworzyć prawdziwy dom.

MIŁOŚĆ I ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Trzeba pamiętać, że Tom i Susan dorastali w czasie rewolucji seksualnej. Dla ich pokolenia zmiana partnerów co kilka tygodni czy dni nie stanowiła problemu. Tom nigdy nie szukał nowych wrażeń, zawsze był długodystansowcem – każdy jego związek trwał kilka lat. Gdy spotkał Ritę i poczuł, że jest kobietą jego życia, nie chciał wdawać się w romans – wiedział, że ma żonę i dzieci. Dla niego, katolika, który poważnie traktuje sprawy wiary, były to bardzo istotne powody, aby nie szukać nowych przygód.
Nawet teraz, kiedy wspomina pierwsze małżeństwo i rozwód, z wielkim żalem mówi o tym, że nie udało mu się dotrzymać przysięgi wierności. To dlatego zanim poprosił Ritę o rękę, walczył ze sobą i swoją miłością kilka lat. I nie miał innych przeciwników, tylko własne poczucie odpowiedzialności i wierność słowom przysięgi – bo Susan nie zależało na nieudanym związku.

NAJWAŻNIEJSZA JEST RODZINA

Tom nie chciał obarczać Rity winą za swój rozwód. Decyzję o rozstaniu z pierwszą żoną podjął sam, nie stawiając Ricie pytania, czy chce z nim być. Dopiero potem zapytał ją, czy jej uczucie do niego jest prawdziwe. Rita nie zaprzeczyła. Dziś Tom Hanks i Rita Wilson są małżeństwem od 22 lat. Powszechnie są uważani za jeden z najlepszych związków w Hollywood: otwierają listę par małżeńskich, które sprawiają wrażenie, że małżeństwo jest rzeczą łatwą. Właściwie nie jest to tylko wrażenie: Tom w wywiadach podkreśla, jak wielką wartością jest dla niego związek z Ritą i rodzina, którą wspólnie tworzą. Mając za sobą trudne doświadczenia z rozbitego domu, nie zdawał sobie sprawy, że rodzina może być wsparciem, dodawać odwagi i sił do nowych zadań. Po latach znalazł się we właściwym porcie.
Rita Wilson i Tom Hanks pobrali się 30 kwietnia 1988 roku. Dla żony wychowanej w religijnym greckim domu (jej właściwe nazwisko to Margarita Ibrahimoff) Tom zmienił wyznanie z katolickiego na prawosławne. Model małżeństwa Rity i Toma przypomina grecką rodzinę z filmu Moje wielkie greckie wesele, którego notabene byli producentami, a do którego scenariusz napisała bliska przyjaciółka Rity, Nia Vardalos.
Pozytywne doświadczenia z planu filmowego greckiego wesela zaowocowały tym, że zaangażowali się w produkcję następnego greckiego tematu, filmu Mamma mia! I obejrzenie tych dwóch filmów musi nam zastąpić informacje na temat ślubu Toma i Rity, ponieważ aktorska para pilnie strzeże swojej prywatności.

Beata Karaś

 

Rita Wilson i Tom Hanks – trudne ścieżki życia
Oceń ten post