Rozstrzygnięto V konkurs dla młodych „Wokół Lutosławskiego”

„To elitarna impreza, dla zapaleńców i tych osób, które o Lutosławskim i jego muzyce wiedzą naprawdę wiele. By startować w takim konkursie, trzeba nawet dwóch lat bardzo solidnych przygotowań. Muzyka Lutosławskiego jest przecież bardzo trudna”- powiedział organizator konkursu Bogdan Juchnowicz, dyrektor białostockiego Zespołu Szkół Muzycznych.

W tym roku w finałach konkursu wzięło udział 14 młodych muzyków z całej Polski, m.in. z Katowic, Wrocławia, Sanoka, Zamościa, Łodzi, Dębicy i Nowego Sącza. Wszyscy odpowiadali na pytania dotyczące życia i twórczości Witolda Lutosławskiego. Uczestnicy musieli również rozpoznać po kilku zagranych taktach dzieła mistrza.

Młodzi miłośnicy twórczości Lutosławskiego musieli także odpowiedzieć na pytania dotyczące stosunku kompozytora do awangardy, omówić jego rozumienie prawdy w sztuce.

Uczestników konkursu oceniali specjaliści z instytutów muzykologii Uniwersytetów Warszawskiego i Jagiellońskiego pod kierownictwem prof. Edwarda Pałasza, kompozytora, przyjaciela Lutosławskiego.

Drugie miejsce w konkursie jury przyznało ex aequo Monice Madejskiej z Państwowej Szkoły Muzycznej w Katowicach i Wojciechowi Lubertowiczowi ze szkoły muzycznej w Sanoku. Trzecia była Ewa Bryndza z Państwowej Szkoły Muzycznej z Zabrza.

Witold Lutosławski był gościem pierwszej edycji konkursu „Wokół Lutosławskiego” w Białymstoku w 1993 roku. Wręczał nagrody najlepszym i był gościem monograficznego koncertu swoich dzieł w Filharmonii Białostockiej.

Rozstrzygnięto V konkurs dla młodych „Wokół Lutosławskiego”
Oceń ten post