Smendzianka i Sutkowski otrzymali doktoraty honoris causa

Pianistka prof. Regina Smendzianka jest związana z warszawską uczelnią muzyczną od ponad 30 lat. W latach 1972-1996 kierowała II Katedrą Fortepianu, w latach 1971-1973 była rektorem uczelni. W 1949 roku otrzymała jedną z nagród na IV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskiego w Warszawie. Bywa zapraszana jako juror na konkursy pianistyczne w Polsce i na świecie.

Koncertowała w kraju i za granicą. Jak powiedział podczas piątkowej uroczystości promotor prof. Kazimierz Gierżod, Regina Smendzianka „głosiła Polskę, wykonując utwory Fryderyka Chopina czy Ignacego Jana Paderewskiego”.

Pianistka gościła na estradach wszystkich polskich filharmonii i w studiachradiowych. Jej repertuar obejmuje utwory od baroku do współczesności. Jest wśród nich wiele dzieł polskich kompozytorów. Prof. Smendzianka ma na swym koncie wiele nagrań radiowych i płyt. Jest autorką publikacji i artykułów prasowych.

Wyróżniony honorowym doktoratem Akademii Stefan Sutkowski, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, został określony przez promotora, prof. Włodzimierza Lecha Puchnowskiego, jako „humanistyczna, renesansowa osobowość” oraz „kreatywny odkrywca” dzieł muzyki dawnej.

Sutkowski studiował grę na oboju w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej i muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Przez dwadzieścia lat był członkiem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej. Od 1961 roku prowadził w tej instytucji Scenę Kameralną.

W latach 1971-1981 był wiceprezesem, a następnie prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Jest założycielem Warszawskiej Opery Kameralnej oraz jej dyrektorem naczelnym i artystycznym. W Operze Kameralnej Sutkowski powołał Ośrodek Dokumentacji i Badań Dawnej Muzyki Polskiej. Doprowadził także do powstania Fundacji Pro Musica Camerata, wydającej nuty i płyty z muzyką polską.

Zainicjował liczne festiwale muzyczne przy Warszawskiej Operze Kameralnej, m.in. Festiwal Mozartowski, Claudia Monteverdiego, Oper Barokowych, Oper Staropolskich, Polskich Oper Współczesnych. Jednym z jego niedawnych dokonań jest organizacja trzynastomiesięcznego „festiwalu festiwali” pt. Nieśmiertelna Chimera, poświęconego czterechsetleciu opery.

Z gratulacjami dla Reginy Smendzianki i Stefana Sutkowskiego zwrócił się w listach m.in. premier Leszek Miller.

W dniu święta uczelni Grand Prix rektora Akademii Muzycznej za 2001 otrzymała wyróżniona honorowym doktoratem Regina Smendzianka. Rektor, prof. Ryszard Zimak, wręczył także swoje nagrody I i II stopnia wybranym wykładowcom i pracownikom.

Smendzianka i Sutkowski otrzymali doktoraty honoris causa
Oceń ten post